Mobil 18 EKİM 2011 / 15:32

Türk Telekom Apple görünümlü tablet dağıtacak

MacBook Air görünümlü tablet TTdroid ile geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Fatih Projesi’ne talip olmak için yerli yazılım, tasarım ve işletim sistemi için kolları sıvayan Türk Telekom, Türkiye’de üretim yapacak şirket arıyor. Şirket, akıllı tabletler için Apple Macbook Air’in tasarımcısı ile çalışıyor. Bunun yanında yerelleştirilmiş Android uygulaması TTdroid, hazırlanıyor.İlköğretim öğrencilerine 15 milyon tablet dağıtılmasını kapsayan Fatih Projesi’ndeki yerli üretim şartı Türk Telekom’u da harekete geçirdi. Motorola Xoom’u Türkiye’ye getirerek tablet pazarında etkili bir oyuncu olmayı amaçlayan Türk Telekom, yerli tablet için düğmeye bastı. World Finance dergisinin en iyi telekom uygulamaları ödülünü Londra Borsası’nda alan Türk Telekom Üst Yöneticisi Gökhan Bozkurt, Fatih Projesi’ne önem verdiklerini ve buna yönelik çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

NTVMSNBC'nin bildirdiği habere göre, gerçekten yerli niteliği kazanabilmesi için tabletin tasarımı ve işletim sisteminin Türkiye’de üretilmesi gerektiğine dikkat çeken Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan, Türkiye’ye özgü bir tasarım için Apple Macbook Air’i yaratan tasarımcıyla çalıştıklarını söyledi.

Yerelleştirilmiş Android'ler hazırlanıyor

Demircan daha önemli şart olan işletim sistemi konusunda da akıllı ürünlerde kullanılan Android’i Türkiye’ye uyarlayacak yerli yazılım TTdroid’i hazırlattıklarını da söyledi. Demircan “Yazılımı bize ait olacak. Türk Telekom tableti olacak. 2012’nin ilk çeyreğinde pilot üretime başlayacağız. Üretim tesisimiz olmadığı için Türkiye’de üretebilecek tüm firmalarla görüşeceğiz” dedi.

Tabletin Fatih Projesi’nin bir unsuru olduğuna dikkat çeken Bozkurt, tabletin çalışabilmesi için sadece 42 bin okulun yetmeyeceğini, ADSL bağlantısı için 600 bin sınıfa kadar fiber optik ağının ulaştırılması gerektiğini vurguladı. Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, yeni server ve fiber optik altyapısı da kurulacağını kaydeden Bozkurt, bu altyapı projesine talip olduklarını ifade etti.

2012’de 2 milyar dolarlık yeni yatırım planladıklarını sözlerine ekleyen Bozkurt, bu yatırımların altyapı, yeni teknoloji ve çağrı merkezleri gibi alt başlıkları içereceğini ifade etti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun