Mobil 09 EKİM 2008 / 08:22

Türk profesöre HP’den yenilikçilik ödülü

HP’nin dünya çapında düzenlediği bir program kapsamında verdiği HP Laboratuvarları İnovasyon Araştırmaları Ödülü’nde Yrd. Doç. Dr. Alper Şen de 41 araştırma ödülünden birini almaya hak kazandı.

HP’nin dünya çapında düzenlediği bir program kapsamında verdiği HP Laboratuvarları İnovasyon Araştırmaları Ödülü’nde Yrd. Doç. Dr. Alper Şen de 41 araştırma ödülünden birini almaya hak kazandı.


28 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen HP Laboratuvarları İnovasyon Araştırmaları Ödülü için 200 üniversiteden 450’yi aşkın teklif sunuldu. Yapılan değerlendirme sonucu, 34 üniversiteden 41 proje seçildi. Yaklaşık 3 yıl boyunca Palo Alto’daki HP Labs ile satınalma ihale süreçleri ve tedarik zinciri yönetimi üzerine çalışmalar yürüten Yrd. Doç. Dr. Alper Şen, EMEA bölgesinde sadece 7 ülkeden 41 kişiye verilen bu ödülün sahibi olarak şunları ifade etti. "HP Laboratuvarları'nda kendi araştırma alanlarımda ve diğer birçok alanda istihdam ettiği üstün nitelikli araştırmacılardan ve onların yaptığı araştırmalardan daha önce haberdardım. 2005 yazında Palo Alto'daki HP kampüsüne yaptığım ziyaret, yaptığımız ortak araştırmalar için bir başlangıç oldu. Bu çerçevede yaptığımız araştırmalara HP parasal destek sağlıyor ve bir doktora öğrencim de şu anda Palo Alto'da stajyer araştırmacı olarak bulunuyor. Bu sene bütün dünyadan birçok araştırmacı ile birlikte yenilikçi araştırma ödüllerine başvurdum. Gördüğüm kadarıyla çok ciddi bir değerlendirme sürecinden sonra bu ödüllerden birini almaya hak kazandım.”


Ödül programı kapsamında "Satınalma Sözleşmeleri ve İlgili İhale Süreçlerinin Tasarımı ve Analizi" konulu ortak bir araştırma projesi yapacak olan Alper Şen, HP ve diğer birçok organizasyonun satınalma kararlarını daha iyi verebilmesi için, satınalma sözleşmelerinin ve bu sözleşmeleri yüklenecek tedarikçilerin seçiminde kullanılan ihalelerin birlikte tasarımını amaçlayan matematiksel modeller geliştirmeyi hedefliyor. Ayrıca projenin sonunda satınalma süreçlerini yöneten insanlara yardımcı olabilecek yönetimsel çıkarımlar bulmayı ve bu konudaki akademik literatüre katkı sağlamayı amaçlıyor.


HP Laboratuvarları İnovasyon Araştırmaları Ödülleri, her bir üniversiteye yılda 100.000 dolara kadar proje fonu sağlıyor ve hem araştırmanın ilerleyişine, hem de HP’nin iş ihtiyaçlarına bağlı olarak üç yıl boyunca yenilenebiliyor. Bu ödüller, yeni mezun bir araştırmacıyı da destekliyor. Bu kişi, HP Laboratuvarları staj programına başvuru hakkı kazanıyor. Bir sonraki proje tekliflerinin 2009 ilkbaharında toplanması planlanıyor.


HP Laboratuvarları Direktörü Prith Banerjee, konuyu şöyle değerlendiriyor: “HP Laboratuvarları’nın akademisyenler, hükümet ve ticari sektör ile stratejik işbirliğini derinleştirmek, HP’nin gösterdiği çabaların son derece başarılı araştırmalarla sonuçlanmasını sağlıyor. Bu araştırmalar ise HP ve iş ortaklarının bilimsel ve kurumsal hedeflerini karşılıyor. Profesörlerin derin teknik uzmanlığı, HP Laboratuvarları araştırmacılarının alan ve sektör bilgisi ve hükümetlerin yenilikçi araştırmalara fon sağlama yetisi birleşerek dünyanın en karmaşık BT sorunlarına yanıt bulacak.”


University of California, Berkeley Açık İnovasyon Merkezi Direktörü Henry Chesbrough ise konu hakkında şunları söylüyor: “Günümüzde hiç kimse gerçekten iyi olan fikirleri kilit altında tutamıyor. Teknoloji sektörü, rekabetçi olmak için, iç ve dış inovasyon yöntemlerine sahip olmalıdır. Endüstri-akademi işbirliği, bir açık inovasyon örneği olup, akademisyen araştırmacıların yaratıcı potansiyelinden nasıl yararlanabileceğini bilen şirketlere rekabet avantajı sağlıyor.”

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun