Mobil 15 ŞUBAT 2010 / 14:10

Türk kültürü ve teknoloji ödülleri verildi

Elginkan Vakfı, ödül kazanan altı projeden her birini 40 bin TL ile destekledi.

Elginkan Vakfı, ödül kazanan altı projeden her birini 40 bin TL ile destekledi.


Elginkan Vakfı, teknoloji ve bilim insanlarının yaptıkları araştırmaları ortaya çıkarmak ve teşvik etmek amacı ile bu yıl dördüncüsü düzenlenen "Türk Kültürü Araştırma ve Teknoloji" ödüllerini sahiplerine verdi. Ödüllerin verildiği projelerin her biri, Elginkan Vakfı tarafından 40 bin TL ile desteklendi.

İTÜ, Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene, iş ve üniversite dünyasının önde gelen temsilcileri ile Elginkan Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Halim Doğrusöz, Elginkan Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili A. Yücel Unan, ve Elginkan Topluluğu Şirketleri İdare Meclisi Başkan Yardımcısı Muzaffer Zeren katıldı.

Ödül kazanan üç teknoloji projesinin ilki; Prof. Dr. Hüseyin Avni Öktem ve ekibinin projesiydi. "Kanser teşhisi ve telomeraz aktivite miktarının tayini için yeni nesil etiketsiz yöntem geliştirilmesi" konulu proje, uluslararası değerlendirmeden geçti. Projenin patent başvurusu ise son aşamada bulunuyor. Teknoloji ödüllerinden ikincisini, kurşunsuz seramik projesi ile. Doç. Dr. Ender Suvacı aldı. Proje, kurşun esaslı piezoseramiklerin özelliklerinin artırılması ve kurşunsuz, üstün özellikli piezoseramiklerin üretilmesi konusunda araştırmaları kapsıyor. Teknoloji ödüllerinin diğer sahibi de Prof. Dr. Nihat Yıldırım, Prof. Dr. Fahrettin Göğüş ve Prof. Dr. Sadettin Kapucu'dan oluşan ekibin projesi oldu. "Sızma Yağ Ayırma Sistemi" adlı araştırmayla ödüle değer görülen projede, sızma yağ ayırma sistemi kullanılarak, gerçek sızma yağ, bir diğer ifadeyle zeytin sütü elde ediliyor.

"Türk Kültürü Araştırma" kategorisinde Prof. Dr. Fikret Türkmen, Türk kültürü, halk bilimi, edebiyat, sanat, dil ve tarih konusunda yaptığı çalışmalarından dolayı ödüle değer görüldü. Kategoride ikinci ödülü Prof. h.c. Uğur Derman, hat sanatı başta olmak üzere, ülkenin kültür ve sanatının yücelmesi için yaptığı çalışmalardan dolayı aldı. Yardımcı Doç. Dr. Hatice Şirin User de, "Köktürk ve Ötüken Uygur Kağanlığı Yazıtları" isimli eseri ile Elginkan Vakfı ödülüne hak kazandı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun