Mobil 22 ARALIK 2008 / 12:38

TOBB ETÜ ile CISCO'dan Girişimcilik Programı

50 saatlik program, strateji ve iş planlaması, finans, kredi bulma, girişim sermayesi ilişkilerinin geliştirilmesi ve daha iyi iş sonuçları alınması için bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanılması alanlarını içeriyor.

50 saatlik program, strateji ve iş planlaması, finans, kredi bulma, girişim sermayesi ilişkilerinin geliştirilmesi ve daha iyi iş sonuçları alınması için bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanılması alanlarını içeriyor.


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ), Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve CISCO tarafından başlatılan TOBB-CISCO Girişimcilik Programı'nın tanıtımı ve Girişimcilik Enstitüsü'nün açılışı Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Cisco Doğu Avrupa ve Merkezi Asya Bölgesi Başkan Yardımcısı Kaan Terzioğlu, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete’nin katılımıyla gerçekleştirildi.


Girişimcilik Enstitüsü’nün açılışında konuşma yapan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, dünyada birçok ülkede başarılı ile uygulanan CISCO Girişimcilik Programı’nın Türkiye’de de TOBB öncülüğünde başlatılmış olmasından büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Girişimciliğin dünyada yükselen bir değer olduğunu kaydeden Çağlayan, Türk girişimcisinin çevresel faktörlere ve kuşku sendromuna bağlı olarak daima korkarak hareket ettiğini söyledi. Çağlayan, “Ben de Türkiye'nin gelecek tasarımını yapma uğraşı içinde olan ve yol haritasının odak noktasına 'girişimciliği' yerleştiren Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak söylemek istiyorum ki artık zihin haritamızı değiştirmeliyiz” diye konuştu.


Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın, Türkiye'nin gelecek tasarımını yapabilmek ve yol haritasını hazırlamak için zihniyet haritasını değiştirecek çalışmalar yaptığını kaydeden Çağlayan, bu kapsamda, 2 milyon 10 bin 377 işletmenin analizlerinin yapabildiği Girişimci Bilgi Sistemi'ni oluşturduklarını söyledi.Girişimci Bilgi Sistemi verileri çerçevesinde 224 sektörün krizden nasıl etkileneceğini, güçlü ya da zayıf yanlarının neler olduğunu analiz ettiklerini ifade eden Çağlayan, ayrıca dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri izlemek, sektörlerin nabzını tutmak üzere bakanlık bünyesinde Sektörel İzleme ve Değerlendirme Merkezi kurduklarını belirtti. TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete, yaptığı açılış konuşmasında, TOBB olarak, KOBİ’lerin kuvvetlenmesi için yapılması gerekenleri araştırdıklarını ve somut politika önerileri ile projeler geliştirmeye çalıştıklarını vurguladı ve “Bilgi devrimi sürecini iyi okuyabilenler ve kendilerini küreselleşmeye hazırlayabilenler başarıya ulaşacak; bu eğilimleri takip edemeyenler ise rekabetin dışında kalacak… TOBB - CISCO Girişimcilik Programı, kamu sektörünün gerçekleştirmekte olduğu ve ileride gerçekleştireceği mikro reformları tamamlayıcı nitelikte bir özel sektör inisiyatifi olarak görülmelidir” dedi.


Cisco Doğu Avrupa ve Merkezi Asya Bölgesi Başkan Yardımcısı Kaan Terzioğlu ise, açılışta yaptığı konuşmada, “Ülkemiz ekonomisinde yeni işletmeler büyümenin ve istihdamın en önemli destekleyicisi. Ancak bilgi ve iletişim teknolojilerinin (BİT) işletmelerin başarısında nasıl katkıda bulunduğunu anlatan pratiğe odaklı iş ve girişimcilik kurslarının olmadığını fark ettik. Cisco’nun Cisco Networking Akademi ile köklü bir tecrübesi bulunuyor. Bu tecrübenin üzerine inşa ettiğimiz Cisco Girişimcilik Enstitüleri, girişimcilik yeteneklerine odaklanıyor ve KOBİ’lerin BİT’i stratejik kullanarak gelişmelerini teşvik ediyor” dedi.


Cisco, Enstitü’de online kurs yönetim sistemi ile Cisco’nun İnternet İş Çözümleri Grubu tarafından geliştirilen iExecutive Eğitim Programı’nı (iExec) temel alan yerel bir iş müfredatını sağlıyor. 50 saatlik program, strateji ve iş planlaması, finans, kredi bulma, girişim sermayesi ilişkilerinin geliştirilmesi ve daha iyi iş sonuçları alınması için bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanılması alanlarını içeriyor. Eğitmenler, düzenleyecekleri kurslarda, tartışma, grup çalışması ve örnek vaka analizleri odaklı çalışmalarla içeriğin yüzde 70’ini üstleniyor; geri kalan yüzde 30’u ise e-öğrenme sistemine dayanıyor. Dersler arasında Moodle gibi yenilikçi araçlar sunan Web 2.0 teknolojileri ile Cisco WebEx işbirliği platformu da bulunuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun