Mobil 06 TEMMUZ 2011 / 09:21

Telefonunuzun kotasını aşmayın!

Çoğumuzun cep telefonunda aylık limitli veri kullanımı bulunuyor. Kotayı aştığımızda da inanılmaz faturalarla karşılaşıyoruz. İşte kotanızı aşmamanız için gerekli tüm bilgilerVideo - Öncelikle video izleme ve görüntülü konuşmanın en büyük kota yiyiciler olduğunu belirtelim. YouTube’da yaklaşık bir dakikalık bir videonun kotanızdan 2 megabayt harcadığını söyleyelim. Eğer kotanız aylık 200 megabaytsa, YouTube’da sıradan bir şarkıyı her gün dinleyemezsiniz. 2 gigabayt kotanız olduğunda da telefonunuzun bir televizyona dönüşmeyeceğini aklınızdan çıkarmayın. Tavsiyemiz WiFi noktası bulmadan YouTube ve benzer sitelerle sinema servislerini kullanmamanız.

Müzik - Video’dan sonra en fazla kotamızı tırmalayan hamlemiz müzik dinlemektir. Aslına bakarsanız videodan bile daha tehlikeli olabilir. Çünkü bir videoyu izler ve kapatabiliriz ancak internet radyoları, koşu, kitap okumak gibi diğer aktivitelerimizde bize eşlik edebilir.Bu sürede kotadan ne kadar gittiğinin farkına bile varmayız. Video’nun dörtte biri kadar veri harcansa da 200 megabaytlık kotanız olduğunda günde 10 dakika müzik dinlemeniz kota aşımına sebep olacaktır. Günde bir saat internet radyosu dinlemenin bedeli yaklaşık bir gigabayt tutuyor.

Fotoğraf - Kotamızı en fazla zorlayanlar arasında üçüncü sırada fotoğraflar yer alıyor. Akıllı telefonlardan çekilen fotoğrafları doğrudan sosyal ağlarda paylaşmaya öyle alıştık ki, artık çok sıradan bir işlem yapıyoruz gibi geliyor. Ancak hemen hatırlatalım günde 10 fotoğraf aylık 200 megabayt kotasının aşılmasına sebep olacaktır. Eğer 2 gigabayt ya da daha üstü bir paketiniz varsa fotoğraf paylaşmaktan çok endişe etmeyin.

Haritalar - Elbette sırada yön bulabilmek için sıkça kullandığımız Google Maps benzeri haritalar var. Bu uygulamalar dakikada bir megabayta kadar veri harcayabiliyor. Özellikle uzun yolculuklara çıktığınızda sürekli haritadan yolu takip etmenin bedeli ağır olabilir.İnternette gezinme - İnternette gezinmek kullanıcıların sıradan olarak yaptıkları bir aktivite halini aldı. Doğal olarak webte gezinirken sitelerin görsel zenginliğine göre veri kullanımı da değişiyor. Ancak günde ortalama 10 siteye girildiğinde 100 megabayt kullanıldığını belirtelim. 2 gigabayt kotanız varsa pek de önemli bir rakam gibi durmuyor.

Sosyal ağlar - Facebook ya da Twitter kullanımı da mobil platformlarda en fazla yapılan eylemlerin başında geliyor. Bu sitelerden durum bildirisi yayınlamak elbette pek de veri harcamanıza sebep olmuyor. Fotoğraf yüklemek ve arkadaşlarınızın fotoğraflarına bakmaksa kotayı biraz zorlayabilir.

E-postalar - Özellikle iş için e-postalarını kontrol edenler kota endişe taşıyabilir. Ancak çok fazla fotoğraf eklemez ve yine ekli e-postalardaki fotoğrafları açmazsanız kota sorunu yaşamayacaksınız.

Hava durumu uygulamaları - Son olarak hava durumu uygulamalarına göz atalım. Bu uygulamalar sıradan bir web sayfasına girilmesinden bile daha az kadar kota harcıyor. O nedenle bu uygulamaların işlevsel ve ‘kota dostu’ olduğunu söyleyebiliriz.

WiFi bulunmayan yerlerde ve farklı ülkelerde roaming fiyatlarının yüksekliği nedeniyle pek fazla veri kullanımı yapılmaması olası ‘fatura felaketlerinin’ önüne geçecektir.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun