Mobil 04 NİSAN 2011 / 17:07

Telefonunuz gerçekten beyninizi haşlıyor mu?

Cep telefonunuz gerçekten beyninizi haşlıyor mu?

Journal of the American Medical Association'da yayınlanan yeni ölçüm raporlarına göre telefonların beyin kimyasına etkisi büyük.

Cep telefonlarının insan sağlığına etkileri konusundaki tartışmalar ve yayınlanan yeni belgelerle kafalar her gün biraz daha karışıyor. Journal of the American Medical Association (JAMA), cep telefonunun beyin kimyası üzerindeki etkileriyle ilgili yeni ölçüm raporlarını yayınladı.

“Bilinmeyen klinik önem” üzerine yapılan araştırmanın sonuçlarına göre cep telefonu kullanan herkes ölümle sonuçlanabilecek tehditlerle karşı karşıya. JAMA’ya “ön iletişim” adıyla sunulan çalışmada; araştırmayı yöneten Dr. Nora Volkow, Positron Emission Tomography (PET) yöntemini kullanarak beynin şeker metabolizmasını, cep telefonu kafaya yakın bir şekilde kullanılırken ve kullanılmazken ölçtü.

47 katılımcı ile yapılan küçük çalışmada şeker metabolizması, cep telefonunun varlığından etkilenmiyor ama telefon anteninin yakın olduğu noktada işler değişiyor ve metabolizma hızlanıyor. Raporda bunun küçük bir alanda etkili olduğu ancak kanser riskini tetikleyebileceğinden söz ediliyor.

Raporun detayları için http://jama.ama-assn.org/content/305/8/808 adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun