Mobil 05 EYLÜL 2011 / 12:10

Telefonda 4 GHz işlemci hayal değil

Önümüzdeki yıl telefonlarımızın işlemcileri 2 GHz’yi geçecek. 3 yıl sonra telefonumuz bugünün masaüstü bilgisayarı kadar hızlı olacak.Bundan 6 yıl önce AMD tarafından ilk çift çekirdekli masaüstü işlemcilerin piyasaya sürülmesinden sonra hız kazanan işlemci yarışı ‘nanometre’ ve ‘çekirdek’ kulvarında devam ederken mobil dünyanın işlemci devleri de iyiden iyiye güçleniyor.

Texas Instruments (TI) tarafından bu yıl sonuna doğru piyasaya çıkması beklenen OMAP 4470 işlemciyle 1,8 GHz’yi bulacak akıllı telefonlar, önümüzdeki yıllarda 4 GHz gibi hızlara ulaşacak. Üretim bandının ‘incelmesi’ anlamına gelen 40nm’den 28 nm’ye düşüş, öncelikle 3 GHz’lik işlemcilerin üretilmesine olanak tanıyacak. 20nm’de ise frekans 4 GHz’ye tırmanacak.

28nm’de Nvidia Wayne ilk olabilir

2012 yılında 28nm’lik çiplerin akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlardaki yerini alması beklenirken bu nanometredeki ilk üretimin Nvidia tarafından gelmesi daha yüksek bir ihtimal gibi görünüyor. Wayne işlemcisi 28nm’de ilk üretilecek işlemci gibi görünüyor.

28nm’lik işlemciler, mobil cihaz üreticilerine daha yüksek frekanslı telefonlar üretebilmenin yanında tabii ki pil ile çalışma süresi konusunda da yardımcı olacak. Yeni işlemcilerin 0,9 Volt’a ihtiyaç duyacak olması ve Intel’in 0,7 Volt’luk modelleri hazırlaması buna iyi birer örnek. Diğer taraftan 20nm’lik üretim için 2013 yılında test üretimi, 2014 yılında ise seri üretim düşünülüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun