Mobil 06 HAZİRAN 2011 / 15:14

Teknoloji Bilgilendirme Platformu: "DSÖ'nün açıklamasını paranoyaya dönüştürmeyin!"

Teknoloji Bilgilendirme Platformu için konuşan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tunaya Kalkan, Dünya Sağlık Örgütü'nün cep telefonu ve kansere ilişkin duyurusunu değerlendirdi. Cep telefonları kanser ilişkisine yönelik iddiaların toplumda paranoyaya dönüşmemesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Tunaya Kalkan sözlerine şöyle devam etti:

“Dünya Sağlık Örgütü turşu, kahve gibi ürünler ile cep telefonlarının aynı riskte olduğunu söylüyor. Oysa günde 15 fincan kahve içmenin ya da bir bidon turşu yemenin insan sağlığına ciddi zararları olacaktır ama bunları yiyip, içip hangi tedbirin alınacağını bilim insanları söyleyemez. Ancak cep telefonları ile uzun konuşanların, kulaklık kullanması halinde riski azaltacağı açıktır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklaması toplumda paranoyaya dönüşmemeli. Cep telefonları gibi diğer tüm telekomünikasyon cihazları, hatta elektrikle çalışan tüm aletler belli bir elektromanyetik dalga yayar. Bu noktada, elektromanyetik dalgaların limitlerinin belirleyen kuruluşlar Dünya Sağlık Örgütü’nden görüş alıyorlar. Bu limitler insan sağlığı ve çevreye etkisi gözetilerek oluşturuluyor. Hayatımıza giren her yenilik gibi teknolojik cihazlara karşın kullanım alışkanlığı geliştirmek gereklidir. Bilim adamı olarak, bu teknolojiden vazgeçmemiz mümkün olmadığına göre cep telefonlarının kulaklık ile kullanılmasının yeterli bir tedbir olacağı görüşümü yinelemek istiyorum.”
ETİKETLER : cep telefonu kanser
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun