Mobil 08 NİSAN 2011 / 11:38

Tayvanlı HTC'nin piyasa değeri Finlandiyalı Nokia'yı solladı

Tayvanlı HTC'nin değeri Nokia'yı solladı

Tayvanlı akıllı telefon üreticisi HTC, piyasa değeri açısından Nokia’yı geride bıraktı ve Finlandiyalı şirketin sektördeki mobil telefon sektöründeki egemenliğini sarsacak yeni bir başarıya imza attı.Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de Nokia’nın seviyesini A2’den A3’e düşürerek, markanın zayıflayan pazar pozisyonuna ve Microsoft’un Windows Phone yazılımına geçişteki belirsizliğin yarattığı sıkıntıya yeniden dikkat çekti.

Bu son gelişmelerle HTC, Financial Times’ın haberine göre, dünyanın en değerli üçüncü akıllı telefon üreticisi halini aldı ve hem Sony hem LG Electronics’in de önüne geçmiş oldu. Şirketin değeri halen Apple ve Samsung Electronics’ten daha düşük. Ancak HTC bu iki şirketin aksine, sadece akıllı telefon üretimiyle uğraşıyor.

HTC ayrıca, Apple’ın yanı sıra, bu yıl hisseleri yükseliş sergileyen tek akıllı telefon üreticisi. Aynı dönemde Nokia hisseleri ise önemli değer yitirdi. Ancak Gartner’a göre Nokia, hala dünyanın hacim bazında en büyük mobil cihaz üreticisi konumunda ve geçen senenin sonu itibariyle şirketin global pazar payı yüzde 28.9 idi.

HTC’nin dokunmatik ekran tabanlı akıllı telefonlardaki bu hızlı yükselişi, Avrupa ve ABD’deki yükselen pazar trendinin de göstergesi. Yükselişin bu yıl, geçen yıla kıyasla biraz hız kesmesi beklense bile, IDC tahminlerine göre, global akıllı telefon pazarının bu yıl yine de yüzde 50 büyüme sergilemesi bekleniyor.

Nokia’nın bu pazardaki lider konumu, Apple’ın iPhone’u ve HTC gibi Android tabanlı telefon üreticileri nedeniyle sarsılıyor. 1997 yılında kurulan HTC ise ilk 11 yılı boyunca diğer markalara üretim yapan, fazla ismi duyulmamış bir şirketti. 2008 yılında dünyanın ilk Android tabanlı telefonu T-Mobile’ı yaptıktan sonra ise şirket hızlı bir büyüme trendine girdi.
ETİKETLER : akıllı telefon htc nokia
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun