Mobil 30 EKİM 2012 / 10:04

Tatilde telefonunuzu kapatır mısınız?

Tatilde telefonumuzu kapatmıyoruz

Kaspersky Lab için O+K Research tarafından yapılan araştırmaya göre kullanıcıların yüzde 48’i, akıllı telefonlarını tatillerde kullanıyor. Aynı araştırmaya göre kullanıcıların sadece yüzde 8’i, tatili tüm mobil iletişim cihazlarından ayrı geçirmeyi tercih ediyor.Kablosuz internet ve mobil iletişimin popülerliği arttıkça, akıllı telefonlarımız olmadan sokağa çıkamaz olduk. Kaspersky Lab için O+K Research tarafından yapılan araştırma da kullanıcıların artık, taşınabilir cihazlarını masaüstü bilgisayarların yerine koymaya başladıklarını gösteriyor. O+K Research’in çalışmasına göre, iPhone sahiplerinin %17’sinin, BlackBerry kullanıcılarının %7’sinin ve diğer akıllı telefon sahiplerinin %48’inin, bilgisayarın bulunmadığı tatil ortamlarında bile akıllı telefonları aracılığıyla ofisten ve iş rutininden kopamadığını açığa çıkarıyor.

Yüzde 25 oranında ciddi miktarda kullanıcı kitlesi ise, eğer ellerinde bir bilgisayar yoksa, akılı telefonlarını kullanmaktan memnun. Tablet bilgisayar modası, akıllı telefonlara kıyasla bu trendi biraz daha geriden takip ediyor. Örneğin, ankete katılanların sadece %15’i tatilinde Apple iPad kullanıyor. Kullanıcıların sadece %8’i, tatilini tüm mobil iletişim cihazlarından kopuk geçirmeyi tercih ediyor.

En çok e-postalar takip ediliyor

Araştırma kullanıcıların tatil ortamında akıllı cihazlarını ne amaçla kullandıklarına dair de önemli ipuçları sunuyor. Buna göre tatillerdeki mobil cihazlar, çoğunlukla e-posta iletişimi için kullanılıyor. Tablet bilgisayar kullanıcılarının %62’si ve akıllı telefon kullanıcılarının %54’ü, en çok e-maillerine bakmak için akıllı cihazlarına başvurduklarını belirtiyor. Ardından sırasıyla %59 ve %54 oranlarla Facebook ve Twitter gibi sosyal ağ sitelerinin kullanımı geliyor. Katılımcıların%47’si ise, mobil cihazlarını anlık mesajlaşma için kullanıyor.

Araştırma, kullanıcıların tablet ve akıllı cihaz kullanım farklılıklarını da ortaya koyuyor. Mesela tablet kullanıcılarının %58’i cihazlarını video izlemek için kullanıyor. Kullanıcılar, tahmin edileceği üzere küçük akıllı telefon ekranları görüntüleme için daha az çekici buluyor; bu nedenle bu tür cihaz kullanıcılarının sadece %30’u çevrimiçi gösterimleri takip ediyor.

Yüzde 41 internet radyolarını kullanıyor

Mobil cihaz sahiplerinin %41’i, aralarında çeşitli internet radyolarının da bulunduğu kanallarda, düzenli olarak çevrimiçi müzik dinliyor. Tablet kullanıcılarının %20’si ve akıllı telefon kullanıcılarının %12’si ise internete fotoğraf yolluyor ve görüntülüyor.

O+K Research tarafından toplanan veriler, akıllı telefonların ve tablet bilgisayarların, en azından iletişim ve eğlence bazında, bilgisayarların yerine giderek artan bir sıklıkla kullanılmaya başladığını gösteriyor. Öte yanda bu cihazlar, zararlı aktiviteler ve/veya kayıp, çalıntı durumunda izinsiz erişimlerden yeteri kadar korunduğunu söylemek zor. Bu da önemli kişisel verilerin risk altında olduğunu ortaya koyuyor. Kaspersky Lab’in iki özel çözümü ile bu güvenliği sağlamak oldukça kolayç Akıllı telefonların korunması için tasarlanan Kaspersky Mobile Security ve tabletleri koruyan Kaspersky Tablet Security, kullanıcılara gerekli tüm güvenliği tek pakette sunuyor.

O+K Research raporunun tamamı için: http://www.kaspersky.com/downloads/pdf/kaspersky-lab_ok-consumer-survey-report_eng_final.pdf
YORUMLAR
yilmaz 30 EKİM 2012 / 17:25 0 0
ben evime gitiğim zaman telefonumu kapatırım.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun