Mobil 17 EYLÜL 2009 / 12:09

Taş Devri'nde Navigasyon

Navigasyon sistemleri son dönemin tüketici hayatına en çok katkı veren icatlarından birisi şüphesiz. Ancak bu hiç de düşündüğümüz kadar yeni bir sistem değil.

Navigasyon sistemleri son dönemin tüketici hayatına en çok katkı veren icatlarından birisi şüphesiz. Ancak bu hiç de düşündüğümüz kadar yeni bir sistem değil.


Amatör bir tarihçi olan Tom Brooks'un ortaya koyduğu yeni bir teoriye göre, tarih öncesi insanlar İngiltere'yi geçerken yollarını, taş ve diğer işaretlere dayanan benzer bir sistemle buluyordu. Brooks, 5000 yıl önce karmaşık taş ağları, tepe arazileri ve toprak kümelerinin, yolculara uzun yürüyüşlerde milimetrik kesinliklerle yardımcı olduğunu söylüyor. Brooks, bu yol bulma şebekesininGüney İngiltere'nin çoğunu, Galler, Stonehence ve Silbury Hill bölgelerini de kapsadığını belirtiyor.

Brooks; Galler ve İngiltere'de 1500 kadar tarih öncesi bölgeyi incelemiş. İncelediği bölgelerin en az iki farklı bölgeye ikizkenar üçgenler kullanarak bağlandığını ve bu üçgenlerin iki taraflı ve aynı uzunlukta olduğunu tespit etmiş..

Brooks, tüm bunların, işaretlerin navigasyonal yardım için özellikle yaratıldığının kanıtı olduğunu iddia ediyor. Birçok üçgen bir diğerinin içinde bulunacak şekilde oluşmuş ve bu oluşum A noktasından B'ye gitmek için basit bir yol sunuyor.

Amatör tarihçi, bazı üçgen bölgelerin uçtan uca 150 km civarında olduğunu ve bu uzaklıkların en fazla 100 metrelik sapmalara sahip olduğunu belirityor ve bunun şans eseri oluşamayacağının altını çiziyor.

Bilim insanları Brooks'un teorilerinin doğruluğuna dair şüpheler taşısalar da böyle bir savın incelemeye değer olduğunu düşünüyorlar.

Kaynak: Science

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun