Mobil 30 MAYIS 2011 / 17:23

Tablette 4 çekirdeğin gücü: Kal-El

Nvidia, Tegra’nın ardından gelecek 4 çekirdekli Kal-El işlemcisinin gücünü yayınladığı demoyla gözler önüne serdi. Mobil taraftaki yükselişini Tegra işlemciler ile sürdüren Nvidia yeni bombası Kal-El ile ortalığı birbirine katacak gibi görünüyor. Şirket 4 çekirdekli işlemcinin hünerini, yayınladığı ‘Glowball’ videosuyla gösteriyor.

Tegra’nın yeni nesli Kal-El işlemcinin 4 çekirdekli ilk mobil işlemci olması planlanıyor. Yıl sonuna doğru piyasaya çıkması beklenen işlemcinin içindeyse 3D stereo destekli 12 çekirdekli bir grafik işlemci bulunuyor.

True dynamic lighting

Netbook dışında özellikle tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar alanında ihtiyaç duyulan yüksek işlem gücünü sunan şu anki 2 çekirdekli işlemcilerdan çok daha yüksek bir performans sunması beklenen işlemcinin performansını yansıtan ‘Glowball’ adlı demoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

3 boyutlu bir ortamda ışık saçan desenli bir topun hareketleri işlemcinin ‘True dynamic lighting’ gücünü ön plana çıkarır nitelikte. İvme ölçer tarafından oyuna aktarılan hareketler 4 çekirdekli işlemcinin fizik motoru sayesinde gerçeğe çok yakın bir şekilde tekrar ediliyor. Eğer performans aynen demoda yansıtıldığı şekilde olursa mobil dünya önümüzdeki yıl çok daha renkli olacak demektir.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=eBvaDtshLY8[/youtube]