Mobil 03 MART 2010 / 10:01

Suçlular burnundan tanınacak

Artık suçluların kimliğini doğrulamak için burun tarama teknolojisi uygulanacak.

Artık suçluların kimliğini doğrulamak için burun tarama teknolojisi uygulanacak.


Parmak izi ve retina tarama teknolojisini unutun. Bath Üniversitesi araştırmacılarının oluşturduğu bu yeni teknoloji, kişinin kimliğini burnunun şeklini tarayarak ortaya çıkaracak. Uzmanlar bunun terörle ve suçla mücadelede retina taramasından daha faydalı olabileceği görüşünde.

Bath Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden Dr. Adrian Evans ve Adrian Moorhouse, bu teknoloji için "PhotoFace" olarak bilinen yeni bir tarama cihazını kullandılar. Önce araştırmaya katılanların burnu 3 boyutlu biçimde tarandı ve birkaç farklı açıdan çekilmiş fotoğrafları alındı. Sonra bu fotoğraflar temel altı burun şeklini analiz eden bir yazılım sayesinde ayrıntıyla incelendi. Daha sonra her fotoğraf, burnun yapısı ve göz çizgisiyle buluştuğu yerin analiz edilmesi için bilgisayar veri tabanında bir teste tabi tutuldu.

Bath Üniversitesi'nde yürütülen araştırma ekibinin başındaki Dr. Adrian Evans hala yürütülen çalışma ile ilgili, "Burun yüze bakıldığında ilk dikkat çeken organ, bu yüzden burnun biyometrik kullanımı doğrultusunda, bir veritabanından kişileri tanımlamada ne kadar etkili olabileceğini ortaya çıkarmak istiyoruz. Retina taraması önemli bir yöntem, ama gözkapakları ya da gözlük nedeniyle kolayca gizlenebilir ve tam olarak elde edilmesi zor olabilir. Ama burnun fotoğrafını çekmek daha kolay ve gizlemesi daha zor." diyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun