Mobil 26 OCAK 2012 / 09:40

SSD’nin hızı sabit diskin fiyatı

Seagate Momentus XT ile 'ortaya karışık' söyledi

Flash tabanlı depolamanın henüz halka inemediği gerçeğini gören Seagate melez disklerine yenisini ekledi. Hız ve kapasitede doruğa yaklaşmanın bedeli 195 dolar.

 Maliyet, performans ve kapasite, işisel bilgisayar sistemlerindeki depolama çözümlerindeki gelişmeleri etkileyen en önemli unsurlar olarak göza çarpıyor. SSD performansı yüksek ama kapasitesi düşük ve pahalı bir çözüm sunarken sabit diskler kapasitesi yüksek ve ucuz olmasına karşın performans ve güvenilirlik anlamında güncel ihtiyaçları karşılamaktan gittikçe uzaklaşıyor.

Seagate’in Türkiye ekibinin ve yöneticilerinin katılımıyla bugün düzenlenen toplantıda tanıtılan Momentus XT çözümüyse, teknik bilgilere göre farklı teknolojiler sayesinde ciddi bir performans artış getiriyor. Yeni Momentus XT, 2,5 inçlik boyutu içerisinde 8 GB flash bellek ile uyumlu çalışan 750 GB mekanik depolama alanı sunuyor.

[caption id="attachment_42181" align="alignleft" width="300" caption="Yeni Momentus XT'de flash tabanlı bellek kapasitesi 8 GB'a yükseldi "][/caption]

Maliyeti düşük performansı yüksek

Performansını büyük ölçüde FAST Factor ve Adaptive Memory teknolojilerine borçlu olan Momentus XT, sistemin açılış dosyaları dışında; sık kullanılan yazılımların, sık erişilen dosyaların verilerini flash tabanlı depolama üzerinde tutuyor. Bu tamamen kullancının kullanım şekline göre ayarlandığından 1,5 kata kadar performans artışı ortaya çıkıyor.

Tabii ürünün tam performansa ulaşması için bilgisayarın kısa bir süre de olsa kullanılması gerekiyor. Momentus XT’nin dizüstü bilgisayar kullanıcıları için iyi bir tercih haline getiren şeyse fiyat. KDV hariç 195 dolarlık fiyat etiketiyle Momentus XT, hem yüksek performans hem de yüksek depolama kapasitesi arayanlar için ideal çözüm sunuyor.