Mobil 22 EYLÜL 2011 / 17:01

Sony tablet 1 Ekim’de Türkiye’de satışa sunuluyor

Sony tablet 1 Ekim’de Türkiye’de satışa sunuluyor

Nihayet Japonların önemli markası Sony’nin tablet bilgisayarı karşımıza çıktı. Tasarımıyla diğer tabletlerden oldukça farklı olan tablet bilgisayarın 16 GB sürümü 1200 liradan satışa sunulacak.Geçtiğimiz Haziran ayında Google’dan yapılan açıklamada artık günde 500 bin Android –tablet ya da akıllı telefon- cihazın aktif hale getirilerek kullanıldığı belirtilmişti. Mobil piyasa ve bunun en büyük oyuncularından Android de hızla gelişiyor. Bu gelişimde akıllı telefonlar kadar tabletlerin de payı bulunuyor. Bugüne kadar Apple’ın karşısına birçok şirket kendi tableti ve Android işletim sistemiyle çıkmıştı. Bu kez Android’i yanına alarak kullanıcılarının karşısına çıkan Sony oldu.

İstanbul’da yapılan Sony tablet tanıtımında söz alan Sony Eurasia Genel Müdürü Mohsen Noohi, henüz gazeteciler sormadan neden bu kadar beklediklerini açıkladı. Şirket olarak insanları heyecanlandırmak ve şaşırtmak istediklerini belirten Noohi, sıradan bir tabletle mülterilerimizin karşısına çıkmak istemediklerini ifade etti.

[caption id="attachment_34969" align="alignnone" width="455" caption="Sony Eurasia Genel Müdürü Mohsen Noohi"][/caption]

Sahiden de Sony’nin tableti diğer Android tabletlere ya da iPad’e göre farklı bir tasarıma sahip. Bu yıl yaklaşık 60 milyon tablet satılmasını beklenirken Sony, hem tablet piyasasına geç kalmadan giriş yaptı hem de farklı bir tasarımla kullanıcıların yaşadığı “hepsi aynı” hissinden kurtardı.

Geleceğin taşınabilir cihazlarla bulut tabanlı bilgisayarlar üzerine kurulu olmasını beklediklerini aktaran Noohi, buna uygun cihazlar üretmek istediklerini sözlerine ekledi. Sony’nin birçok üründeki tecrübesini tablette buluşturduklarını belirten Noohi, son beş yılda Sony’nin Türkiye’de 10 kat büyüdüğünü belirtti.

Tablette tamamen Türkçe klavye bulunuyor

Sony Eurasia Pazarlama Müdürü Richard de Barbanson müşterilerinin bilgiye erişim şeklinin farklı aygıtlarla olduğunu, Sony'nin uzaktan kumanda, dokunmatik ekran, fare veya klavye gibi farklı erişim noktalarını tek bir üründe topladığını söyledi. Cihazda Flash desteği, mini USB ve 32 GB tam boyuttaki SD kart okuyucu yuvası bulunduğunu aktaran Barbanson, Türkiye’de PlayStation’ın yüzde 83’lük bir pazar payı olduğunu ifade etti.

Sony S, 9.4 inç ekran ve Nvidia Tegra 2 işlemci barındırıyor. 598 gram ağırlığındaki tabletin ağırlık merkezi tek tarafa verildiği için tek elle kullanımının kolay olduğu görülüyor. Cihazda bulunan kızıl ötesi sayesinde herhangi bir kumanda ile senkronize olarak istenen elektronik cihaz kontrol edilebiliyor. Yıllar önce Casio saatlerden öğrendiğimiz bu numara, tablet bilgisayara farklılık katıyor.Cihazın bekleme süresi yaklaşık 400 saat olarak belirtiliyor. Bunun yanında arkada 5 megapiksel, önde de VGA kamera bulunuyor. Cihazda tamamen Türkçe harflerin de eklendiği bir sanal klavye bulunuyor.

Kısa süre deneme şansı bulduğumuz tabletin tasarımı nedeniyle çekici olduğunu belirtmekte fayda var. Diğer tabletlerde de pek beğenmediğimiz Android işletim sistemine mahkum olunmasının yanında Sony, kendi geliştirmelerini de yaparak cihazın daha hızlı çalışması için gayret göstermiş. Tablet alırken göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz bir ürün ortaya çıkmış.

Sony S 16GB sadece WiFi bulunan modeli 1 Ekim’de Türkiye’de bin 200 liradan piyasaya çıkarken, tabletin WiFi ve 3G desteği sunan modeli Kasım’da satışa sunulacak.
YORUMLAR
Bora 22 EYLÜL 2011 / 17:31 0 0
iPad pazarda çok baskın, Android işletim sistemi ise şu an için bir handikap... Umarım tasarımı Sony markasına yakışır biçimde başarılı olan bu ürün, pazarda hayal kırıklığına uğramaz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun