Mobil 28 OCAK 2011 / 14:35

Sony, PlayStation dünyasını Android telefonlara açtı

PlayStation oyunları artık Android telefonlarda!

Sony Computer Entertainment, NGP kod adlı yeni nesil taşınabilir eğlence sisteminin bu yılsonuna kadar çıkacağını duyurmasının ardından “PlayStation Suite” ile PlayStation deneyimini Android tabanlı taşınabilir cihazlara taşıyor. Yeni girişimle kullanıcılar, PlayStation tarihinde ilk kez bir açık kaynak işletim sistemi üzerinde PlayStation içeriğini kullanabilecek.

[caption id="attachment_17469" align="alignnone" width="455" caption="Android telefonlarda artık Final Fantasy 7 oynayabileceğiz."][/caption]PS Suite içinde ilk etapta Android telefonlarda oynanabilmesi için ilk PlayStation oyunları kullanıcılara sunulacak. Hemen belirtelim oyunlar Android 2.3 ve üzeri sistemlere çalışabilecek.Android tabanlı taşınabilir cihazlarda PlayStation deneyimi sağlayan Sony, donanım üreticileri için bir “PlayStation Sertifikalı” lisans programı da başlatacak. Bu program aracılığıyla Sony, PlayStation kalitesindeki deneyimi çeşitli cihazlarda sunmayı garantilemek amacıyla logo lisanslamasının yanı sıra geliştirme desteğini de içeren tüm gerekli desteği sunacak.PlayStation Store da kullanıma açılacakYazılım cephesinde. Sony, kullanıcıların doğrudan Android temelli taşınabilir cihazlar yoluyla, ortamı kullanmak amacıyla içeriği kolaylıkla indirmelerine izin verecek PlayStation Store’u da açmayı planlıyor. Dahası Sony, çeşitli taşınabilir cihazlarda işlerini daha da genişletmeleri için geniş bir geliştirici ve yayıncı tabanına fırsatlar sunacak olan PS Suite üzerinde dağıtılacak yeni içeriği sağlama çabasıyla yeni bir oyun geliştirme platformu da sağlayacak.Anlaşıldığı kadarıyla Android geliştiricileri artık PS oyunlarını da geliştirerek sisteme dahil edebilecek.PS Suite için yeni geliştirilen içerik, Sony’nin eş zamanlı duyurduğu yeni nesil taşınabilir eğlence sistemi olan NGP’de kullanılabiliyor. Şimdiye kadar PlayStation içeriğini hiç denememiş kullanıcılar, PS Suite sayesinde PlayStation deneyimini yaşayabilir.Sony, mobil dünyaya yönelik bu büyük atılımları ile PlayStation deneyimini daha geniş bir kullanıcı tabanına sunarak, eğlence dünyasını genişletmeye çalışıyor. Açık platformlardan uzak duran Sony, görünen o ki ilk kez açık bir platformla bütünleşerek "açık platformaların çığ gibi büyüme" potansiyelini yakalamaya çalışıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun