Mobil 03 MART 2011 / 14:39

Sony Ericsson Xperia Play geliyor

Sony Ericsson Xperia Play geliyor

Sony Ericsson, yakında piyasaya çıkacak Xperia Play akıllı telefonu için uzmanların elinden çıkmış oyunlar yaratabilecek geliştiricileri çekmek için elinden geleni yapıyor.

Şirket bu amaçla üçüncü parti üreticilerle çalışıyor ve geliştirme sürecini sadeleştirmeyi amaçlıyor. Android 2.3 tabanlı Xperia Play’de 4 inçlik dokunmatik ekran ile, solda dört navigasyon düğmesi, sağda da daire ve üçgen düğmelerini içeren, kaydırarak açılabilen PlayStation kontrolleri yer alacak. Ortada ise akıllı telefonun bir touch pad’i yer alacak.Şirket yetkililerine göre bu, pazarda en iyi oyun oynanabilen akıllı telefon olacak. Ama burada anahtarı da içerik oluşturacak. Tüm akıllı telefonlar için önemli olan içerik, bu akıllı telefonda ‘oyun’ olarak kendini gösterecek.Hedef oyun geliştiricilerin dikkatini çekebilmekBu oyunlara ulaşabilmek için de Sony Ericsson, oyun geliştiricilerin dikkatini çekebilmek zorunda. Bu hafta San Francisco’da düzenlenen Oyun Geliştiricileri Konferansı’na katılan şirket, Xperia Play’i de tanıtıyor.Oyun geliştiriciler için hayatı daha kolaylaştırmak isteyen Sony Ericsson, üçüncü parti araç geliştiricilerle çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Havoc, şirketin akıllı telefon için kendi geliştirme araçlarını optimize ettiğini duyurdu. Unity de, Xperia Play için entegre desteği de içeren kendi geliştirme aracının bir Android versiyonunu nakletmeye başladığını bildirdi. Angry Mob Games şirketinden Bogdan Iliesiu, kendi Guerilla Bob oyununu Xperia Play için optimize etme çalışmalarına başladığını bildirdi. Bu çalışmalar fiziksel düğmeler ve touch pad için desteği, oyun menüsü için navigasyonu, ekranda kontrol sistemlerini ve grafiklerin optimizasyonunu kapsıyor.Bu işin asıl zor tarafı ise kullanıcıları eğitmek olacak. Çünkü bu durumda kullanıcılar tüm bu pahalı oyunları ücretsiz veya 0.99 dolar civarında bedelle edinemeyecek. Bu da hayal kırıklığı yaratabilecek bir durum.Büyük stüdyolarla işbirliği başladıXperia Play için geliştirilen bu özel oyunları güvenceye almak isteyen Sony Ericsson, aynı zamanda bir dizi büyük oyun stüdyosuyla da işbirliği yaptı. Electronic Arts ‘The Sims 3’ ve ‘FIFA 10’u akıllı telefon için geliştiriyor. GLU Mobile ve Activision ‘Guitar Hero’, Gameloft da ‘Assassin’s Creed’ ve ‘Splinter Cell’ için çalışıyor.Xperia Play aynı zamanda ‘PlayStation sertifikalı’ ilk telefon. Yani kullanıcılar, ilk PlayStation’dan bazı oyunları bu yapıda oynayabilecek. Xperia Play pazara sunulduğunda, 50’den fazla oyun başlığına da ulaşılabilir olacak. Sony Ericsson’un verdiği bilgiye göre, telefonun sevkiyatına Mart ayında başlanacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun