Mobil 10 KASIM 2009 / 12:29

Son Avrupa dinozorları İber Yarımadası'nda yaşamış

65 milyon yıl önce hayvanların ve bitki türlerinin yok olmasından önce, "hadrosaur" adı verilen dinozorlar bir zamanlar İber Yarımadası'nda yaşamış.

65 milyon yıl önce hayvanların ve bitki türlerinin yok olmasından önce, "hadrosaur" adı verilen dinozorlar bir zamanlar İber Yarımadası'nda yaşamış.


65 milyon yıl önce, hâlâ nedeni tam olarak kesinleşmemiş bir şekilde hayvanların ve bitki türlerinin yok olmasından önce, türünün son örneği "hadrosaur" adı verilen dinozorların bir zamanlar İber Yarımadası'nda yaşadığını kanıtlamak amacıyla İspanyol bilim adamları "hadrosaur"ların fosillerini inceledi.

Basque Country Üniversitesi araştırmacısı Xavier Pereda-Suberbiola, "Evrim sürecinde olan "hadrousar"ların Avrupa'da yaşamış olması, Asya'dan Kuzey Amerika'ya yapılan bir göç yüzünden olabilir. Bu sürede Avrupa diğer kıtalardan ayrıydı ve bu süreç peç çok nesil dinozorun bir arada yaşamasına olanak vermiş olabilir"şeklinde yorumda bulundu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun