Mobil 11 OCAK 2010 / 12:08

Soğuk hava küresel ısınmayı durdurabilir mi?

İngiltere'de geçen hafta hayatın durmasına sebep olan soğuk, bazı bilim adamlarına göre küresel ısınmanın devam etmeyeceğinin bir işareti olarak kabul ediliyor.

İngiltere'de geçen hafta hayatın durmasına sebep olan soğuk, bazı bilim adamlarına göre küresel ısınmanın devam etmeyeceğinin bir işareti olarak kabul ediliyor.


Dünya şu günlerde hayli sert soğuklar yaşıyor ve bilim adamları bu soğukların devam edeceğini tahmin ediyor. Bu durum ise önümüzdeki yirmi, otuz yılda yaşanacak olan okyanus akıntılarındaki konjonktürel değişikliklerin bir sonucu olarak görülüyor.

İklim modellerini inceleyen araştırmacılar şu günlerde dünyanın önümüzdeki yıllarda gittikçe daha çok ısınacağına dair genel görüşünü sorguluyorlar. Kimi araştırmacılar ise bu soğukların iklim değişikliğinde geçici bir durum olduğunu ve küresel ısınmanın devam edeceğini savunuyor.

Kuzey Atlantik Dalgalanması olarak bilinen okyanuslardaki akıntı değişimi önümüzdeki yıllarda insanın yaratmış olduğu bu küresel ısınmaya hakim olabilir. Ancak bu açıklamanın aksine bu dalgalanmaların küresel ısınmayı artıracağına dair görüşler de mevcut.

Şimdilik küresel ısınma durmuş gibi gözükse de, bunun aslında geçici bir durum olduğu düşüncesi daha baskın.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun