Mobil 27 KASIM 2008 / 07:46

Soğanla iPod şarj edilir mi?

İngiltere’de üniversiteli bir genç, iPod’unu soğan ve enerji içeceği sayesinde çevreyi kirletmeden şarj etmenin yolunu buldu.

İngiltere’de üniversiteli bir genç, iPod’unu soğan ve enerji içeceği sayesinde çevreyi kirletmeden şarj etmenin yolunu buldu.


İngiltere’de küresel ısınmaya karşı bir şeyler yapmak için çabalayan üniversiteli bir genç iPod müzikçalarını şarj etmek için zekice bir yol buldu. Sebzelerden nasıl elektrik enerjisi üreteceğini araştıran 21 yaşındaki Owen Louis, iki ucunu tornavidayla deldiği bir baş soğanı enerji içeceğinin içine koydu. Kısa bir süre beklettikten sonra soğanı çıkartıp kuruladı. iPod’unun şarj kablosunun bir ucunu soğana, bir ucunu da cihaza bağladığında şarj olmaya başladı. Owen her gün bir soğanla iPod’unu bir saat kullanabilecek kadar şarj edebiliyor.Önceleri arkadaşları üniversite öğrencisiyle dalga geçmiş, ama sonra onlar da bunun zekice bir fikir olduğunu görmüşler. Uzmanlar, sebzelerin hepsinde iyon olduğunu, bu iyonların enerji içeceğiyle temas edince aktif hale gelerek enerji üretebileceğini belirtiyorlar.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun