Mobil 23 AĞUSTOS 2011 / 11:26

Skype toplu mesajlaşma sistemi GroupMe’yi satın alıyor

Microsoft’un satın almasının ardından Skype büyümeye devam ediyor ve mesajlaşma servisini geliştirmek için çalışıyor.Skype’dan yapılan açıklamaya göre şirket, toplu mesajlaşma imkanı sağlayan GroupMe’yi satın alıyor. Satın alma Skype’a hızla büyüyen mobil grup mesajlaşma pazarında önemli bir pay verecek. Skype GroupMe servisleriyle kullanıcılarını bir arada tutacak ve ortak konuşmalar yapmasını sağlayacak.

Mesajlaşma servisleri hızla gelişiyor. Kısa süre önce Facebook da akıllı telefonlardaki uygulaması üzerinden anında mesajlaşma servisi sunmaya başlamıştı.

Henüz geçtiğimiz yıl kurulan GroupMe, toplu mesajlaşma hizmetinin dışında konferans görüşmeleri, fotoğraf paylaşma ve konum paylaşma servisleri sunuyor. Bu servisler iPhone, Android, BlackBerry ve Windows Phone 7 akıllı telefonlarda kullanılabiliyor.

Skype, 2003 yılında kuruldu ve Microsoft tarafından 8.5 milyar dolara satın alındı. Web üzerinden telefon görüşmeleri, video sohbet ve anında mesajlaşma hizmetleri sunan Skype, birçok servisini bedava sunarken, normal telefonları bilgisayardan aramak için belli bir bedel alıyor.