Mobil 07 EKİM 2008 / 09:16

Silinebilir kağıt kullanıma hazır

Xerox’un yakın geçmişte duyurusunu yaptığı ‘silinebilir kağıt’ buluşu, A.B.D.’de düzenlenen WIRED NextFest’te ilk kez kamuoyuna tanıtıldı.

Xerox’un yakın geçmişte duyurusunu yaptığı ‘silinebilir kağıt’ buluşu, A.B.D.’de düzenlenen WIRED NextFest’te ilk kez kamuoyuna tanıtıldı.


TIME dergisi tarafından 2007 yılının en iyi buluşları arasında gösterilen ‘silinebilir kağıt’ buluşu, Xerox’un Kanada’daki Ar-Ge Merkezi ve Palo Alto’daki ünlü PARC Ar-Ge Merkezi’nin ortak çalışmasının bir sonucu. Buluşun gelecekteki kağıt tüketim anlayışını değiştirebileceği düşünülüyor. Teknoloji, geçici olarak var olacak görüntüler yaratmanın yöntemlerini ararken, belli miktar dalga boylarında ışık alan parçaların renk değiştirdikleri ve belli bir süre sonra kendiliğinden ortadan kayboldukları an bulundu. Silinebilir kağıt şu an için kendisini 16–24 saat arasında silebiliyor ve defalarca tekrar kullanılabiliyor.


 


Xerox’un yaptırdığı araştırmalar, ofis çalışanlarının bir iş günü içinde basmış oldukları kağıt dokümanlarının yüzde 45’ini çöpe attıklarını gösteriyor. Xerox’un iş analistleri, insanların bilgi üretimi ve paylaşımı için bilgisayarları kullanmasına rağmen, bir bilginin okunması ve incelenmesi işini kağıt üzerinde yapmayı tercih ettiklerini belirtiyor. Bilgileri kağıt üzerinde okumanın insanlara rahatlık verdiğini söyleyen uzmanlar, bunun kağıt tüketimini azaltmada önemli bir engel teşkil ettiğini de öne sürüyorlar. Uzmanlar tarafından ‘silinebilir kağıt’ buluşunun, en azından insanların yaşadığı bu çelişkiyi ortadan kaldıracağı ve daha az kağıt tüketilmesine yardımcı olacağı belirtiliyor.


 


27 Eylül–12 Ekim 2008 tarihleri arasında A.B.D.’nin Chicago’daki Millennium Park’ta gerçekleştirilen Wired NextFest fuarında Xerox sahte belgeciliğe karşı geliştirilen, çıplak gözle görülemeyen yazı fontu “Microtext”, bir belgenin orijinalliğini gösteren ve sadece “floresan” ışıkta görülebilen gizli yazı ve şifrelerle basılmasını sağlayan “Floresan Yazı” yazılımı, patenti sadece Xerox’a ait, katı mum halinde olan ve makine içinde eriyerek mürekkep haline gelen, geriye atık bir malzeme bırakmayan “katı mürekkep” teknolojisi ve toner üretiminde kullanılan suyun yüzde 90 oranında arıtılmasını sağlayan “sarmal su filtresi” adlı su arıtma teknolojisini de tanıttı.


 


Xerox, Uzakdoğu yapılanması Fuji Xerox'la beraber her yıl ortalama 1,5 milyar dolarlık bir kaynağı Ar-Ge çalışmalarına ayırıyor. Xerox'un bünyesinde 5 bin bilim adamı bulunuyor ve A.B.D, Kanada ve Avrupa'da yer alan Ar-Ge laboratuvarlarında, iş uygulamaları, elektro mekanik sistemler, sayısal görüntüleme, bilgisayar, renk bilimi ve baskı teknolojileri alanlarında araştırmalar yapılıyor.