Mobil 05 OCAK 2012 / 12:38

Şili'de telefonların kilidi kalkıyor

Şili'de telefonların kilidi kalkıyor

Şili Cumhuriyeti, aldığı bir kararla 2 Ocak'tan itibaren ülkede satılacak cep telefonlarına SIM kilidi uygulanmasını yasakladı.Şili'nin telekomünikasyon otoritesi Subtel tarafından duyurulan kararın sebebi, ülke içinde 16 Ocak'ta başlayacak olan numara taşıma uygulaması kapsamında süreci daha da kolaylaştırmak.

Ülkede 2 Ocak'tan önce SIM kilitli telefon alanlar, telefonlarının kilidini bu iş için ayrılmış web sitesi üzerinden telefon numarası ve IMEI kodlarını girerek ücretsiz olarak yapabilecekler.

Daha önce benzer kararlar İsrail ve Singapur tarafından da alınmıştı. Söz konusu ülkelerde telefonları sadece belli operatörlerde kullanılmak üzere SIM kilidiyle birlikte satmak yasak.

Diğer çoğu ülkedeyse uygulama, kontrat bitiminde cihazın SIM kilidini açacak olan kodun kullanıcıyla paylaşılması şeklinde işliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun