Mobil 10 HAZİRAN 2010 / 13:54

Sıcaklardan bunalana bilim insanlarından teselli var

Diyorlar ki, "İnsanlar zaten 30 derecenin üzerinde yaşamak için evrimleşmiş".

Diyorlar ki, "İnsanlar zaten 30 derecenin üzerinde yaşamak için evrimleşmiş".


Bilim insanlarının yaptıkları yeni bir araştırmanın sonuçları, insanların en başından beri 30 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda yaşayabilmek için evrimleştiğini ortaya çıkardı. Bu durum neden iki ayak üstünde durduğumuzu, tüylerimizin olmadığını (en azından bir yere kadar) ve vıcık vıcık terleyebildiğimizi açıklıyor.

Şimdi haklı olarak durup dururken bu nereden çıktı diyeceksiniz. Açıklayalım: İnsanların yeryüzünde ilk yürümeye başladığı yer olduğu düşünülen Afrika'da Turkana Basin adlı bölgenin bundan milyonlarca yıl önce ormanlık alanlarla ve akarsularla kaplı olduğu ve dolayısıyla şimdiki çöl ikliminden çok daha yumuşak bir iklime sahip olduğu varsayılıyordu. Oysa son yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu bölge hep çöldü, yani milyonlarca yıl önce de şimdi olduğu gibi sıcaktan kavruluyordu. Dolayısıyla bu bölgede yaşama adım atan canlılar, en başından itibaren 30 derece üzerindeki sıcaklıklara uyum sağlamak zorunda kaldılar. Buna insan da dahil.

Detayları bu adreste okuyabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun