Mobil 05 OCAK 2010 / 12:51

Şempanzeler farklı kültürlere sahip

Vahşi doğada yaşayan şempanzelere yönelik bir araştırmada ortaya çıkan sonuçlar hayli şaşırtıcı.

Vahşi doğada yaşayan şempanzelere yönelik bir araştırmada ortaya çıkan sonuçlar hayli şaşırtıcı.


Current Biology kaynaklı habere göre, Uganda'da vahşi doğada yaşayan komşu şempanze topluluklarının herhangi bir problemi çözmek için birbirinden farklı araçlara ve alışkanlıklara başvurduğu gözlemlendi. Örneğin Kibale Ormanı'nda yaşayan şempanzeler kovandaki bala ulaşmak için ağaç dallarını kullanırken, Budongo Ormanı'ndakiler yaprakları kullanmayı tercih ediyor.

Araç kullanımındaki belirgin farklılığın sebebi, şempanzelerin yeni bir görevi başarmaya çalışırken atalarına ait önceki bilgileri kullanmalarına bağlanıyor. Dolayısıyla taklit etme gibi sosyal öğrenme metodlarının popülasyona özgü davranışları değiştirmesi, kültürel bir aktarıma işaret ediyor. Araştırmacılar şempanzeler arasındaki davranışsal farklılıkları yaşadıkları kültürlerin farklı olmasına bağlıyor.

Tabi sadece kültür değil, genetik ve çevresel koşulların da az da olsa bu farklılıkta payı olduğu belirtiliyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun