Mobil 16 EKİM 2009 / 08:15

Şempanzeler birbirlerine gönüllü olarak yardımcı oluyor artık

Araştırmacılar, normalde şempanzelerin birbirlerine nadiren gönüllü yardımda bulundukları gerçeğini dile getiriyor.

Araştırmacılar, normalde şempanzelerin birbirlerine nadiren gönüllü yardımda bulundukları gerçeğini dile getiriyor.


Fedakarlık evrimi, araştırmacıların kafasını uzun süredir karıştırıyordu ve nihai değerlendirmeler bu kafa karıştırıcı durumu "Sana yardım ediyorum çünkü ileride bir gün belki senin de bana yardımın dokunur" mantığıyla açıklıyorlardı. Ancak Japonya'daki Primat Araştırma Enstitüsü'nde yürütülen yeni bir araştırma, şempanzelerin birbirlerine fedakarca yardım ettiğini ve bunu karşılık beklemeden yaptıklarını açığa çıkardı. Oysa şempanzelerin rica üzerine birbirlerine yardım ettiği bilinen bir gerçek.

Bilim adamları altı çift şempanzeyi iki farklı deneyde kullandı. Bu test, şempanzelerin birbirine pipet uzatıp uzatmayacağı ile ilgiliydi. Her iki deneyde, iki komşu şempanze şeffaf kabinlere yerleştirildi. Şempanzeler önlerindeki meyve suyunu içmek için gereken pipetlere uzanamayacak mesafelerde tutuldular ve bunun için birbirlerinden yardım istemek durumunda bırakıldılar.

Araştırmacılar şempanzelerin karşılığında bir şey beklemeden, birbirlerine kendiliğinden yardımcı olduğunu gördü. Bu pipet transferi, partnerler birbirlerinden yardım istemeden gerçekleşti ve bu şempanzelerin akraba olmadığını söylemekte de fayda var.

Araştırmacılar şempanzelerin fedakarlıkları konusunda, iletişimsel etkileşimlerin önemli rol oynadığını söylüyor ve normalde şempanzelerin nadiren gönüllü yardımda bulundukları gerçeğini dile getiriyorlar.