Mobil 28 EYLÜL 2010 / 06:01

Segway'in sahibi kendi cihazını denerken hayatını kaybetti

Dolar milyoneri Jimi Heselden, iki tekerlekli cihazla kendi sonuna yuvarlandı.

Dolar milyoneri Jimi Heselden, iki tekerlekli cihazla kendi sonuna yuvarlandı.


62 yaşındaki Jimi Heselden, sahibi olduğu şirket Segway'in yeni engebeli araziler için özel üretilen iki tekerlekli ulaşım aracını denerken Wharfe nehrine düşerek yaşamını yitirdi.

Geliştirilen ulaşım aracı Segway X2 Scooter için, gidilecek yöne doğru eğilerek yönetilebilen motorlu bir scooter tanımlamasını yapmak mümkün. Trajik şekilde hayatını kaybeden Heselden, savunma sanayine yaptığı yatırımlarla dünyanın en zengin insanları arasına girmişti.

Segway X2 2006 yılında piyasaya sürülmüştü. Aynı yıl 23 bin 500 scooter geri çağrılmış, geliştirilen yazılımla sorun giderilmişti. Henüz Heselden'ın uğradığı kazanın sebebi bilinmiyor.

Heselden'ın mal varlığı 166 milyon avro (yaklaşık 330 milyon lira) civarındaydı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun