Mobil 07 TEMMUZ 2011 / 17:34

Sanyu Kiruluta röportajı ışığında Blackberry Playbook incelemesi

BlackBerry Playbook yakından bakınca neye benziyor?

RIM EMEA Geliştirici İlişkileri Takım Lideri Sanyu Kiruluta ve Pozitron Kurucu Ortaklarından Fatih İşbecer ile özel bir sohbet gerçekleştirmenin yanında çok eleştirilen Playbook’u sizler için inceledik.Tablet bilgisayarlar hayatımıza iyiden iyiye girdi. Nereye kafamızı çevirsek artık iPad ya da Android işletim sistemli bir tabletten bahsedildiğini görüyoruz. Aslında akıllı telefonlardan bildiğimiz önemli bir oyuncunun kendi işletim sistemiyle pazarda yer almaya çalışacağını unutuyoruz. Research In Motion’ın (RIM) yeni gözbebeği Playbook için ülkemize gelen RIM EMEA Geliştirici İlişkileri Takım Lideri Sanyu Kiruluta ile sohbet etme ve Playbook’u biraz kurcalama şansı bulduk.

Ülkemizde gerçekleştirilen “Meet the Blackberry Playbook” etkinliği sonrasında görüştüğümüz Sanyu Kiruluta öncelikle uygulama geliştiricilerle gerçekleştirdikleri toplantının çok verimli geçtiğini ifade etti. BlackBerry PlayBook’un, Türkiye’deki uygulama geliştiriciler için fırsatlar yarattığını aktaran Kiruluta, Türkiye’de çok önemli bir potansiyel bulunduğunu vurguladı.

[caption id="attachment_30101" align="alignleft" width="263" caption="RIM EMEA Gelistirici Iliskileri Takim Lideri Sanyu Kiruluta"][/caption]

Tanıtıldığı günden bu yana eleştirilere maruz kalan Playbook’un öne çıkan noktalarını belirten Kiruluta, öncelikle 7 inçlik ekranıyla diğer tabletlere göre daha küçük olan Playbook’un oldukça kolay taşınabildiğini söyledi. iPad’in aksine üzerinde Flash uygulamalara yer verebilmesinin bir avantaj olduğunu dile getiren Kiruluta, çoklu görev işleyebilmesinin tableti öne çıkardığını paylaştı.

Kiruluta’nın ifadesine göre, Blackberry’nin uygulama merkezinden günde 3 milyon uygulama indirilirken 30 bin uygulama kullanıcıları bekliyor. Ayrıca Kiruluta, Blackberry’de hedeflerinin 'çok fazla' uygulamadan ziyade gerekli uygulamaları markette barındırmak olduğunu belirtti. Bunun yanında Android uygulamalarının da cihaza yerleştirilen bir emülatörle çalıştırılabildiğini aktaran Kiruluta, bu durumun da kendilerine avantaj sağlayacağını düşünüyor.

Türkiye’deki geliştiricilerden beklentilerinin büyük olduğunu ifade eden Kiruluta, 3 farklı yarışma için uygulama başvurusu kabul ettiklerini açıkladı. Yarışmalar, Flash/AIR mobil, BlackBerry Webworks ve BBM sosyal platformunda en fazla alışkanlık yapan uygulamalar kategorilerinde gerçekleşecek. (Yarışmayla ilgili detaylar için  http://www.btnet.com.tr/25025-blackberry%E2%80%99ye-uygulama-gelistir-kap-3-milyon-dolari.html adresini kullanabilirsiniz.)

Tabletin ilk sürümünde Türkçe ve Türkiye için yerelleştirme desteği konusunda henüz bilgi alamadık.

İşbecer: “Blacberry’lere uygulama geliştirenler kolayca Playbook’a da geliştirebilir”

Etkinlik sonrası Playbook’la ilgili görüşlerini aldığımız Pozitron Kurucu Ortağı Fatih İşbecer, cihazın cebe sığan boyutuyla diğerlerinden ayrıldığını söyledi. Blackberry’ler ile Bluetooth yardımıyla senkronize olabilen Playbook’a içerik aktarımının oldukça kolay olduğunu ifade eden İşbecer, 7-8 işlemin aynı anda tablet üzerinde yürütülebildiğine dikkat çekti.İşbecer’e göre, Türkiye pazarında, özellikle iş sektörü için Playbook, oldukça ideal bir tablet bilgisayar. Uygulama geliştiriciler için Android gibi çeşitli boyutlarda, farklı cihazlarda çalışma handikabı bulunmadığı için kolaylık sağlanabileceği aktaran İşbecer, henüz sığ bir pazar olduğunu düşündüğü Blackberry uygulamaları için birçok alanda girişimde bulunacaklarını vurguladı.

Bizim Playbook’la ilgili ilk izlenimimiz nedir?

Playbook için çok fazla eleştiri yapıldı. Bu eleştirilerin başında cihazın küçük olması, 3G bağlantısının bulunmaması, e-postaları doğrudan almaması ve uygulama sayısının azlığı geliyor.

Öncelikle cihazın bir Blackberry akıllı telefona ihtiyaç duyması ve 3G bağlantı ile e-posta için tek yolun bu olması sahiden handikap. Playbook alan bir kullanıcının Blackberry akıllı telefonu kullanması bir zorunluluk haline geliyor. Bir diğer deyişle RIM, Blackberry sahiplerine bir de Playbook almalarını öneriyor.Cihazın aynı özelliklerde daha büyük ekranlı rakipleri bulunuyor. Bu nedenle eleştiriler “Aynı özelliklerde neden daha küçük ekran alalım ki?” doğrultusunda ilerliyor. Ancak bunun bir kişisel tercih olduğu da ortada. Daha küçük bir ekranla, daha hafif ve taşınabilir bir cihaz ortaya çıktığını unutmamak gerekiyor.

Playbook içinde yer alan uygulamaların az olması, rakiplerine göre geliştiricilerle geç buluşmuş bir platform olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca RIM prensip olarak çok fazla uygulama yerine niteliğe önem vereceğini ısrarla ifade ediyor. Daha fazla uygulama ihtiyacı için Android emülatörü yerleştirilmiş olsa da Android bir tablet kadar verimli olmadığını hatırlatalım.Özet: Eğer bir Blackberry’niz bulunuyor ve her iki cihazı taşımaktan sıkıntı duymam, her ortamda iki cihaz kullanmaktan rahatsız olmam ve uygulamaların eğlenceli olmasından çok işe yarar olması önemli diyorsanız Playbook sahibi olmanızın önünde hiçbir engel bulunmuyor. Tüm bu eleştirilere rağmen Playbook’un işleyişinin Android tabanlı tabletlerden daha hızlı, ayrıca kapalı devre bir sisteme sahip olduğu için daha güvenli olduğunu hatırlatalım.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun