Mobil 05 OCAK 2009 / 14:52

Sanallaştırmada güvenliğe dikkat

Sektör temsilcilerinden "Sanal sunucularda güvenliğe dikkat" uyarısı.

Sektör temsilcilerinden "Sanal sunucularda güvenliğe dikkat" uyarısı.


Sanallaştırma uygulamalarının giderek arttığı son günlerde bu alanda çalışan şirketlerden ITWAY’in Ülke Müdürü Reha Akbaş, yaptığı açıklama ile sanallaştırmaya yönelimin artmasıyla ağ ve bilgi güvenliğine dikkat edilmesi gereğine dikkat çekti.


Artık kurumların sanallaştırmalı mı, sanallaştırmamalı mı tartışmasını geçtiklerini ancak güvenliğin sonradan düşünülmeye başlandığını vurgulayan Akbaş, “Sanal sunucular, üzerlerinde çalışan işletim sistemi ve uygulamaların tüm güvenlik zaaflarına ek olarak, tek bir platform üzerinde yan yana çalışan işletim sistemlerinin ilişkileri ve esnekliklerinden doğan tehditlere de açıklar. Çok sayıda sunucunun tek bir donanım üzerinde sanallaştırılması, ayrık uygulamalar ve verileri, fiziksel cihazlar kullanmaksızın birbirlerinden korumak için yeni yöntemler gerektiren tamamen yeni bir ortam biçimi oluşturuyor” diye konuştu.


Akbaş, Türkiye distribütörü oldukları Check Point’in, geçtiğimiz günlerde duyurduğu ve Fortune 500 şirketlerini koruyan Check Point güvenliğini sanal uygulamalar için sağlayan VPN-1 Virtual Edition (VE) çözümü ile, hem fiziksel hem de sanal uygulamalar için birleşik güvenlik yönetimi sağladığını da belirtti.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun