Mobil 05 OCAK 2009 / 14:52

Sanallaştırmada güvenliğe dikkat

Sektör temsilcilerinden "Sanal sunucularda güvenliğe dikkat" uyarısı.

Sektör temsilcilerinden "Sanal sunucularda güvenliğe dikkat" uyarısı.


Sanallaştırma uygulamalarının giderek arttığı son günlerde bu alanda çalışan şirketlerden ITWAY’in Ülke Müdürü Reha Akbaş, yaptığı açıklama ile sanallaştırmaya yönelimin artmasıyla ağ ve bilgi güvenliğine dikkat edilmesi gereğine dikkat çekti.


Artık kurumların sanallaştırmalı mı, sanallaştırmamalı mı tartışmasını geçtiklerini ancak güvenliğin sonradan düşünülmeye başlandığını vurgulayan Akbaş, “Sanal sunucular, üzerlerinde çalışan işletim sistemi ve uygulamaların tüm güvenlik zaaflarına ek olarak, tek bir platform üzerinde yan yana çalışan işletim sistemlerinin ilişkileri ve esnekliklerinden doğan tehditlere de açıklar. Çok sayıda sunucunun tek bir donanım üzerinde sanallaştırılması, ayrık uygulamalar ve verileri, fiziksel cihazlar kullanmaksızın birbirlerinden korumak için yeni yöntemler gerektiren tamamen yeni bir ortam biçimi oluşturuyor” diye konuştu.


Akbaş, Türkiye distribütörü oldukları Check Point’in, geçtiğimiz günlerde duyurduğu ve Fortune 500 şirketlerini koruyan Check Point güvenliğini sanal uygulamalar için sağlayan VPN-1 Virtual Edition (VE) çözümü ile, hem fiziksel hem de sanal uygulamalar için birleşik güvenlik yönetimi sağladığını da belirtti.