Mobil 25 AĞUSTOS 2011 / 17:25

Samsung telefonlar da Avrupa'da yasaklandı

Çoğu Avrupa ülkesinde Galaxy S, Galaxy S2 ve Galaxy Ace'in satışı yasaklandı.BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Apple'ın patent ihlali iddiasıyla yaptığı başvurudan sonra, Hollanda'daki bir mahkemeden satış yasağı kararı çıktı. Apple, Samsung'un telefonlarındaki fotoğraf gösterme teknolojisinin kopyalandığını iddia ediyor.

Lahey'de görülen davada mahkeme, Apple'ın fotoğraf teknolojisiyle ilgili itirazını haklı buldu. Satış ambargosunun yedi hafta içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor. Ancak yargıç, Apple'ın diğer patent ihlalleri ve Samsung'un Apple telefonların tasarımını çaldığı iddialarını reddetti.

Karar, Galaxy S, Galaxy S2 ve Galaxy Ace modellerini kapsıyor ama Apple'ın başvurusunda adı geçen Samsung Galaxy tablet bilgisayarların satışına yasak getirilmiyor.

Amborgoya karşın Samsung karardan memnun olduğunu açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada, 'Karar, Galaxy ürünlerinin yenilikçi ve özgün olduğunu doğrular nitelikte. Karardaki tek patent ihlaliyle ilgili olarak ise, ürünlerimizin tüketicilerimize ulaşımının sürmesi için tüm önlemleri alacağız' denildi.

Çoğu teknoloji şirketi gibi Samsung'da Avrupa Birliği'ne ürün ihracında merkez olarak Hollanda'yı kullanıyor.

Karardan, Hollanda'da kurulan şirketin İngiltere, Fransa, Almanya, Finlandiya, İrlanda, Lichtenstein, Lüksemburg, Monako, İsveç ve İsviçre'deki şubeleri de etkilenecek. Uzmanlar, kağıt üzerinde sadece Hollanda'yı kapsayan yasağın, pratikte neredeyse tüm Avrupa Birliği bir karar olduğunu söylüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun