Mobil 25 TEMMUZ 2011 / 17:26

Samsung Nokia ve Apple’ı dize getiriyor

Cep telefonu pazarının en büyük ikinci üretsicisi Samsung, akıllı telefonda Nokia’yı geride bıraktı, Apple’ı zorluyor.Bloomberg’in haberine göre cep telefonu pazarında uzun süredir ikinci sırada oturan Samsung, ikinci çeyrekte elde ettiği rakamlara bakıldığında akıllı telefon alanında Nokia’yı geride bıraktı. Apple’ı da yıl sonunda oldukça zorlayacağı öngörülen Samsung’un bu başarısı ise Galaxy ailesine bağlanıyor.

Bloomberg’in raporuna göre yılın ikinci çeyreğinde tahminen 18 milyon ile 21 milyon adet arasında akıllı telefon satıldı. Yine bu rapore göre Nokia’nin ve Apple’ın satış rakamları sırasıyla 16,7 milyon ile 20,3 milyon arasında kaldı.

iPhone 5 beklentisi Samsung’a yaradı

Bloomberg’de tahmin raporunu ortaya koyan Neil Mawston, Apple, Samsung ve Nokia’nın akıllı telefon arenasında yakın savaşan şirketler olduğunu, ancak Samsung’un Android tabanlı telefonlarının birçok bölgede çok güçlü satış rakamları elde ettiğini ve yıl sonunda Apple ile başa baş olacağını söyledi.

Apple ile Samsung arasındaki farkın hızla kapanmasını en büyük nedenlerinden biri iPhone 5’in piyasaya çıkmasının yaklaşması sebebiyle iPhone 4’ün satışlarının yavaşlaması olarak gösteriliyor. Tüm telefon satışları içindeyse Samsung’un hedefi yıl sonunda yüzde 20 pazar payını alarak pastanın yüzde 26’sına sahip olan Nokia’ya yaklaşmak.