Mobil 25 AĞUSTOS 2011 / 16:34

Samsung: "iPad de özgün değil"

Apple ile Samsung arasında süren patent savaşı Samsung’un ilginç savunmasıyla farklı bir boyuta taşındı. Samsung Galaxy Tab 10,1, henüz piyasaya çıkmadan Apple tarafından dava konusu edildi ve Apple’a ait patentlerin kullanıldığı iddia edilen dava sürecinde birçok ülkede satışı yasaklandı. Avustralya’da başlayan yasak Samsung’un girmeye çalıştığı her ülkede uygulanmaya başlanınca aradaki husumet kan davasına dönüştü.

Patent savaşları mahekem salonlarında devam ederken Samsung’un konuyla ilgilenen savunma ekibi tabletlerin satışlarına getirilen engellemelerin bir an evvel kaldırılması için elinden gelen her şeyi deniyor. Son olarak Samsung tarafından gelen açıklama oldukça ilginç.

Meğer ‘2001: A Space Odyssey’ filminde varmış

Samsung, ‘sci-fi’ türünün en önemli örneklerinden biri olan ‘2001: A Space Odyssey’ adlı filmde kullanılan tabletlerin Apple’ın patentine sahip olduğu tasarıma çok yakın olduğunu vurguluyor ve bunun Apple’ın patentlerini geçersiz bırakacak bir kararı beraberinde getirmesini umuyor.

Filmde iki astronot, yemek yerken önlerindeki iki tablet bilgisayardan görüntüler izliyor. Birkaç dakikalık görüntüyü analiz eden Samsung ekibi şu açıklamayı yapıyor: “Stanley Kubrick’in 1968 yapımı filmi ‘2001: A Space Odyssey’de yer alan görüntülerde tablet bilgisayarların dikdörtgen bir şekle sahip olduğu, ince kenarları, çıkıntısız ön yüzü ve ince yapısı açık bir şekilde görülebiliyor.”

Samsung’un bu sıradışı savunma taktiği, tarihsel açıdan düşünüldüğünde her ne kadar kulağa çok mantıksız gelmese de, otoriteler mahkemelerin bu savunmayı kabul etmesinin ve bunu göz önünde tutarak samsung lehine bir karar vermesinin zor göründüğünü belirtiyor.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JQ8pQVDyaLo[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun