Mobil 27 HAZİRAN 2012 / 12:18

Samsung Galaxy Tab yasaklandı

Samsung Galaxy Tab yasaklandı

Uzun süredir hukuki mücadele veren Apple, Samsung Galaxy Tab’in Amerika satışlarını durdurmayı başardı. Yaklaşık 1 ay önce Apple’ın davayı kazanmasına kesin gözüyle bakıldığı ve Samsung’un Apple’la anlaşma yoluna gitmek istediğinden söz etmiştik. Beklenen anlaşma olmadı ve Apple, tablet piyasasındaki en büyük rakibi olan Samsung’un Amerika’daki tablet satışlarını durdurdu. Bilindiği üzere, Apple Samsung’u dizayn hırsızlığı yapmakla suçlamış ve dava etmişti. Bu konuda karara varan mahkeme, Apple’ın iddiasını haklı buldu ve Samsung’u suçlu buldu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Hakim Lucy Koh, Samsung’un rekabet etme hakkı olduğunu ama bunu kötüye kullanarak, rakiplerinin ürünlerinin benzerini üretmesinin haksız rekabete yol açacağının altını çizdi. Yasağın sadece Galaxy Tab 10.1 modelini kapsayacağını belirten Koh, geçtiğimiz ay tanıtımı yapılan Galaxy Tab 2 modelini kapsamayacağını garanti etti.

Apple alınan karardan ötürü oldukça mutlu olurken, şirket sözcüsü yaptığı açıklamada Samsung’un son geliştirdiği cihazların gerek donanım gerek de yazılım olarak kendi cihazlarını kopyaladığını ima etti. Bunun yanı sıra Apple’ın geliştirdiği cihazların tüm özelliklerini korumak istediklerini belirten şirket sözcüsü, bunun için her platformda savşamaya hazır olduklarını altını çizdi.

Samsung tarafıysa konuya tepkili yaklaşırken, şirketin temyize gitmesine kesin gözüyle bakılıyor. Şirketten yapılan açıklamada, Apple’ın patent konusunda çok dar bir açıdan baktığını belirtilirken, Apple’ın bu tutumunu sürdürmesi durumunda piyasada tekelleşeceğini iddia etti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun