Mobil 19 MART 2012 / 16:09

Samsung cihazlar toptan akıllandı

Samsung Forum 2012'de akıllı cihazlar ve içerik öne çıktı

Uluslararası Samsung Forum etkinliğinde 2012 vizyonunu açıklayan şirket, baştan aşağı yenilenen ürün yelpazesini sergiledi. Tabletlerin yanında 9 serisi Ultrabook’lar ve bağlanabilirliği ön plandaydı.Samsung’un ‘alternatif fuar’ olarak adlandırılabilecek Samsung Forum etkinliği, 19 Mart tarihinde markanın tüm ürün gruplarını İstanbul’daki Haliç Kongre Merkezi’ne topladı. Orta Doğu ve Afrika bölgesinden çok sayıda ziyaretçinin katıldığı etkinlikte ziyaretçiler akıllı telefon ve tabletten son model çamaşır makinesine kadar pek çok yeni ürünü yakından görme fırsatı buldu.

Etkinlğin açılış konuşmasını yapan Samsung Ortadoğu ve Kuzey Afrika Başkanı Kyung Tae Bae, geçtiğimiz yıl Samsung’un satış gelirlerinin 143 milyar dolara ulaştığı ekonomideki zorlu zamanlara rağmen şirketin sadece Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde yüzde 44 oranında büyüme kaydettiğini vurguladı. Bae yaptığı açıklamada, “Tüketiciler günümüzde hiç olmadığı kadar dinamik bir yaşam tarzı sürüyor. Biz de buna paralel olarak yeni ürün yeniliklerimiz, araştırma ve geliştirmeye yönelik sürdürdüğümüz yatırımlarımız ve projelerimiz ile tüm bu gereksinimlerine karşılık vereceğiz.” dedi.

Samsung’da her şey akıllanıyor

Yeni ürünlerinde ‘Sınırları Zorlamak’ söylemiyle yola çıkan Samsung’un birçok ürün grubunda bağlanabilirlik konusuna eğilmiş olması dikkat çekti. Kablosuz teknolojilerin Smart TV’lerden fotoğraf makinelerine, yazıcılarına ve hâttâ ev içi kullanıma yönelik diğer cihazlarına doğru kaydıran Samsung, hemen her ürünü donanımdan daha çok akıllı yönüyle kullanıcıların hayatını kolaylaştırmaya çalıştığı görüldü. Şirket 2012 ürün yeniliklerini üç ana başlık üzerinden duyurdu: Akıllı etkileşim, akıllı içerik ve akıllı gelişim. Daha fazla içerik sunan yeni ürün serileri; daha akıllı ara yüz, kumandasız kontrol ve daha iyi görüntü kalitesiyle ön plana çıktı.

Ultrabook’a sınıf atlattı

Intel tarafından sınırları çizilen Ultrabook konseptine ait yeni ürün serisi olan Samsung 9’u görücüye çıkaran Samsung, taşınabilirlik, performans ve özellikle de tasarım anlamında ürünlerine çoık güveniyor. 13,3 ve 15,6 inç olmak üzere iki farklı ekran boyutuyla piyasaya çıkacak olan Samsung 9 serisi, eski Samsung Ultrabook’lara göre yüzde 21 daha ince tasarlanmış. Ayrıca ekran çerçevesini incelterek daha küçük bir ürün ortaya koyan Samsung ürünlere en büyük gelişmeyi donanım tarafında yaşatmış.

PC gücünde çalışır, tablet kadar harcar

Samsung 9 Ultrabook’lar en yükske konfigrasyonda Core i7 işlemciyle geliyor ve 128 GB SSD (Solid State Drive) ile depolama sorununa taşınabilir ve sessiz bir çözüm getiriyor. Ancak en büyük değişim ekran çözünürlüğünde yaşanıyor. 13,3 büyüklüğündeki ekranda dahi 1600 x 900 piksel çözünürlük sunan Samsung, ayrıca bu üründe 10 saate varan çalışma süreleri vaat ediyor. Bu sayede yeni ürün, özellikle masaüstü bilgisayarların performansını arayanlara her anlamda cevap vermeye yetecek gibi görünüyor.

[caption id="attachment_46893" align="alignleft" width="273" caption="Projeksiyonlu telefonun görüntü kalitesi beklentimizin üzerinde"][/caption]

Cepten duvara…

Galaxy cep telefonu serisinin en yeni üyesi Samsung Galaxy Beam, ise etkinliğin bir diğer dikkat çeken ürünü oldu. Ürünün sahip olduğu projektör cihazı sayesinde telefonun ekrtanında görülen her şeyi perdeye aktarabilmek mümkün. Beam'in 15 lümenlik projektörü, dış ortamlarda da içerikleri görüntülemek konusunda sorun yaşatmıyor. Video klipler, haritalar, işle ilgili bilgiler, oyunlar diğer bir deyişle kapsamlı birçok multimedya içerik, Beam ile 50 inçe kadar geniş bir yüzeye yansıtılarak istendiği anda yüksek çözünürlük ve netlikte izlenebiliyor. Cihazda projektör özelliği için özel bir uygulama yer alıyor. Bu uygulama içerik seçimini kolaylaştırıyor ve projektörü yalnızca birkaç basit adımda devreye sokuyor.

Smart TV’nin odağında içerik var

Samsung, Smart TV ile tüketicilerin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak üzere zengin ve kişiselleştirilmiş bir içerik sunuyor. Angry Birds, Discovery Channel da dâhil olmak üzere şu anda dünya çapında bulunan 1.400’den fazla Smart TV uygulamasına ek olarak Türkiye’den erişilebilen Warner Bros., RHI Entertaintment, Walt Disney ve National Geographic 3D içerikleri ile, CNN Türk; İşTV gibi yüzlerce uygulama da Türk kullanıcıların hizmetine sunuluyor. Üstelik Samsung’un AllShare özelliği sayesinde tüketiciler tüm bu içeriklere diğer akıllı cihazlarından da erişebiliyor.

Samsung aynı zamanda dünya çapında yürüttüğü kurumsal sosyal sorumluluk projesi “Samsung Hope for Children - Samsung Çocuklar için Umut” projesini de tanıttı. Proje Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki i 12 ülke tarafından da destekleniyor.

[caption id="attachment_46901" align="alignnone" width="455" caption="Etkinlikte mutfak ürünleri bölümünün konuğu olan ünlü 'chef' Arda Türkmen'e özenen ben, BTnet ekibine Forum'dan bilgiler aktarırken."][/caption]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun