Mobil 27 AĞUSTOS 2012 / 11:48

Samsung Apple'a 1 milyar dolar ödeyecek, faturası tüketiciye kesilecek

Samsung Apple davasının faturası tüketiciye kesilecek

The Independent, Apple ve Samsung arasındaki davanın rekor tazminatla sonuçlanmasının rekabet ve inovasyonun önüne yepyeni engeller koyacağına dair endişeleri dile getiren bir analiz yayınladı. Analize göre bu işin ucu yine tüketicilere dokunacak. Geçtiğimiz hafta sonuna doğru Amerikan mahkemeleri, Samsung'u Apple'ın tasarım ve yazılım patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle 1 milyar doların üzerinde rekor tazminata mahkum etti.

Samsung'un karara itiraz edeceğini açıkladığı bildirisinde önemli bir cümle göze çarpıyordu: "Bu aslında Apple için bir kazanç değil, tüketiciler için bir kayıptır."

Çünkü tasarım ve yazılıma yön veren bazı temel kavramların şirketlerin tekeline girmesi, bu kavramları daha da ileri götürecek olan fikirlerin önüne geçecek. Bu da rekabette sıkıntıya, dolayısıyla fiyatların artmasına yol açacak.

Jüri, Samsung'un Apple'a ait olan parmakla görüntü büyütüp küçültme ve sayfanın aşağısına gelindiğini anlatmak için sayfanın yukarı zıplaması gibi efektleri aynen kopyaladığı iddiasıyla bu karara varmıştı.

Apple CEO'su Tim Cook'un konuya ilişkin söylediği şu sözler tüm bu işin çıkış noktasını da açıklıyor: "Biz inovasyonu dünyanın en iyi ürünlerini ortaya koymak ve müşterilerimizin deneyimini daha keyifli hale getirmek için yapıyoruz. Rakiplerimizin alıp kendi ürünlerine kopyalaması için değil."

Kısa ve orta vadede fiyat artışına hazır olun

Peki tüm bunlar tüketici açısından bakıldığında ne anlama geliyor?

Bu kararın Apple'ın tüm rakiplerinin Apple'a ait yöntemleri kopyalamasının, hatta esinlenmesinin dahi önünde büyük bir engel oluşturacağı ortada. Şu an için konu sadece Samsung ürünlerini ve (kendisini her ne kadar bu konunun dışında tutmak istese de) yazılım ortağı Google'ı ilgilendiriyor gibi görünebilir. Bununla birlikte diğer tüm platformların alınan bu karardan dolaylı da olsa etkileneceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Bunun da kısa ve orta vadede iki ayrı etkisi olacağı öngörülüyor. İlk aşamadaki kısa vadeli etki göz önüne alındığında, piyasada birbirinin izinden giden ürünlerin sayısı azalacağı için rekabet Apple gibi inovasyonun kilit öğelerini elinde tutan büyük şirketler tarafından yönlendirilecek. Bu da cihazların çeşitliliğini azalırken fiyatların tırmanmasına sebep olacak.

Diğer yandan, şirketleri zorla da olsa başka yerlerden kopyalamak yerine kendi inovasyonlarını ortaya koymaya özendirecek bu gibi yaklaşımların orta vadede gerçek inovasyonu  daha da yaygınlaştırabileceği ifade ediliyor.

Yine de hem kaybedilen davalara ödenecek paraların, hem de inovasyona yapılacak yatırımların dönüp dolaşıp yine ürün fiyatlarına yansıyacağına da kesin gözüyle bakılıyor.

Bu arada bu dava ikili arasındaki tek dava da değil. 200 milyar dolarlık küresel akıllı telefon pazarının yaklaşık yarısını elinde tutan Apple ve Samsung ikisinin 30 ülkede yasal mücadelesi devam ediyor. Örneğin Samsung'un kendi evi olan Güney Kore'de yine Samsung aleyhine sonuçlanan davayla ilgili haberimize bu adreste yer vermiştik.

Apple'ın efsane CEO'su Steve Jobs da ölümünden önce "Apple'ın bankadaki 40 milyar dolarının her bir kuruşunu bu yanlışı düzeltmek için vermeye hazırım" diyerek kendi yöntemlerini kopyalayan şirketlere meydan okumuştu.

Detayları The Independent'in analizinde okuyabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun