Mobil 02 OCAK 2013 / 12:59

Samsung Android olmadan hayatta kalabilir mi?

Samsung Android olmadan hayatta kalabilir mi?

Dünyanın en büyük Android akıllı telefon sağlayıcısı konumunda bulunan Samsung, yeni yılda Google ile anlaşmazlığa düştüğü takdirde ne yapacak? Dev şirketin “B planı” var mı?Google, yıllardır Microsoft’un izlediği modeli -açık platformla birlikte- mobil yaşama başarıyla taşıyan belki de tek şirket oldu. Hemen her mobil cihaz üreticisine sağlanan Android işletim sistemi sayesinde arama motoru olarak bildiğimiz şirket, dev bir kazanç kapısı oluşturdu. Yaratılan ekosistem Google’a milyarlarca dolar kazandırırken, üreticilerin de mobil pazarda yer almasına imkân tanıdı.

Güney Kore’nin iki şirketi LG ve Samsung, Android trenine en başta binerek hızla yol alan şirketler arasında yerlerini aldı. LG’nin son çeyrekte mobil bölümünden yalnızca 20 milyon dolar kâr ettiği bilinse de Samsung için durum bambaşka. Samsung, üçüncü çeyrekte 47.6 milyar dolarlık satış gerçekleştirirken 6 milyar doları kâr olarak hesaplarına yazdırdı. Şirketin üretim kapasitesi, ekran teknolojilerindeki kalitesi ve dev pazarlama bütçesi bu kârda oldukça etkili oldu. Öyle ki bu durum, mobil dünyanın en önemli oyuncularından biri olarak kabul edilen Apple’ın hisselerinin değer kaybettiği bir dönemde Samsung’un yükselişini sürdürmesini sağladı.

2013 için ise karşımızda sadece bir soru duruyor: Samsung, Android işletim sistemi olmadan da başarılı olabilir mi?

Geçtiğimiz günlerde Google’ın yeni yılda akıllı telefon ve tablet üretimini satın aldığı Motorola ekibiyle birlikte gerçekleştireceğini yazmıştık. Bu durum Microsoft’un kendi tabletini piyasaya sürmesinde yarattığı rahatsızlık gibi bir etki yaratarak Samsung’u yeni arayışlara itebilir. Daha önceleri Google, kendi tabletini ya da akıllı telefonunu üretmek isterse tercihi doğudaki üreticiler oluyordu. Ancak bu sefer Google’ın işletim sistemi sağlayıcısı olarak, bünyesinde bulunan Motorola ile üretimi gerçekleştirecek olması üreticilerin canını sıkabilir. Zira Google bu yolla Apple’ın karşısındaki rakip konumuna dahi gelebilir.Bunlarında ötesinde başka bir problem daha göze çarpıyor. Samsung, Android üzerinde donanım üretimi yaptığı sürece hiçbir zaman baştan uca ürününün kontrolünü elinde tutamayacak. Bunun yerine her zaman Google’ın vizyonuna sadık kalmak zorunda kalacak. Oysa bu kontrol yıllardır Apple’a başarı sağlayan en önemli etken olmuştu.

Amazon modeline geçilebilir

Burada bazı alternatifler yer alıyor. Örneğin Amazon, Google’dan bağımsız olarak kendi açık kaynak Android işletim sistemini geliştirerek, kendi yazılımını ve hizmetlerini en üst katmana yerleştiriyor. Kindle Fire kullanıcıları Android güncellemelerini beklemek zorunda kalmıyor, hatta birçoğu da Android tabanlı bir tablet kullandığının farkında değil. Samsung da benzer bir yola girebilir. Buradaki ilk engel kendi ekosistemini oluşturmada yatıyor. Amazon’un sahip olduğu film, dizi, ekitap, e-ticaret platformları ve uygulama mağazası Kindle Fire’ın başarısının arkasında yatan etkenleri oluşturuyor. Samsung’un henüz öyle bir ekosistemi bulunmasa da bununla ilgili çalışmaları olduğu biliniyor.Yoksa Tizen mi?

Android üzerinde kendi işletim sistemini oluşturmanın yanı sıra Samsung, doğrudan kendi işletim sistemini de oluşturabilir. Örneğin Linux tabanlı Samsung ve Intel’in desteklediği Tizen, şirketin yeni işletim sistemi olabilir. 2011 yılının sonunda Intel, Nokia’nın N9 modelinde karşımıza çıkan –Benim de şu anda kullandığım- MeeGo’dan vazgeçerek Tizen’e odaklanacağını açıklamıştı.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rJ1y7CpIaVA[/youtube]

Japonya’nın günlük gazetelerinden birinde şirketin ilk Tizen tabanlı telefonunu 2013 yılında piyasaya süreceği yönünde iddialar ortaya atıldı. Samsung’un ilk olarak doğu ülkelerinde yeni platformunu denemesi, ardından da Avrupa ve ABD gibi önemli pazarlara açılması bekleniyor. Bu arada Tizen üzerinde Android uygulamalarının çalıştığını da belirtelim.

2013 yılında Samsung’un bağımsızlığını ilan edeceği adımlar atılması bekleniyor. Ayrıca bu yıl Android’in mi yoksa Samsung’un mu mobil alanda başarı hikayesi oluşturduğunu gözler önüne serecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun