Mobil 30 NİSAN 2012 / 16:53

Sahte uygulamalar Android kullanıcılarını tehdit etmeyi sürdürüyor

İnternet üzerinde birçok uygulamanın sahte sürümleri gezmeye başlamışken şimdi de Angry Birds Space'in sahte sürümü Android kullanıcılarını tehdit etmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Trend Micro tarafından farkedilen Instagram'ın sahte sürümü bir milyondan fazla Android kullanıcısının zarar görmesine sebep olmuştu. Son gelişmeyle birlikte bu sahte sürümlerin sayısı çoğalacak gibi görünüyor.

Trend Micro Analisti Jonathan Beltran, yaptığı açıklamayla Angry Birds Space oyununun sahte sürümünü bulduğunu açıkladı. Sahte Instagram uygulamasıyla benzerlikler taşıyan oyun, Instagram da olduğunu gibi yine Ruslar tarafından yayıldı. Uygulama, aktif etme için izin iste sistemiyle çalışırken zararlı yazılımın daha önceden belirlenmiş numaralara mesaj attığı ortaya çıktı.

Şirket tarafıından yapılan açıklamada, kullanıcıların özellikle üçüncü parti sitelerden uygulamalar indirirken dikkat etmeleri gerektikleri vurgulanırken, içinde Fruit Ninja, Temple Run ve Talking Tom Cat gibi oyunların da olduğu birçok uygulamanın sahte sürümlerinin yayında olduğunu söylediler.