Mobil 14 ARALIK 2012 / 12:19

Ruslar akıllı telefon savaşına çift ekranla giriyor

Ruslar akıllı telefon savaşına çift ekranla giriyor

2012 yılında yeni oyuncular ve işletim sistemlerinin girmesiyle birlikte rekabetin iyice arttığı akıllı telefon pazarına bir oyuncu da Rusya’dan geliyor. Rus teknoloji şirketi Yota’nın 2013 yılının ikinci yarısında çift ekranlı bir akıllı telefonu piyasaya sürmesi bekleniyor. Android işletim sistemine sahip olacak telefon, bir LCD ekran ve e-mürekkep teknolojisiyle üretilmiş siyah-beyaz başka bir ekrana sahip olacak .

Daha az enerji tüketmesiyle bilinen e-mürekkep teknolojisiyle birlikte kullanıcılarına daha uzun bir pil ömrü vadeden telefonun 4,3 inç ekran büyüklüğünde olması bekleniyor. E-mürekkep teknolojisinin telefonun ekranlarından birinde kullanılmasıyla birlikte kullanıcılar, şarjlarının çok az olduğu acil durumlarda telefonun bu ekranından faydalanabilecekler.

4G özelliğine de sahip olacak telefonun üst düzey Android telefonlarla benzer özelliklere sahip olacağı açıklandı. Geliştirilen prototipi tanıtan Yota CEO'su Vladislav Martynov " Farklı olsun diye bu telefonu yarattık. Bugün telefonların çığu sıkıcı ve kutu gibi. Bizim telefonumuz kalıpların dışına çıkmak isteyenlere hitap ediyor" diye konuştu.

Yota'nın verdiği bilgiye göre firma daha adı belli olmayan telefon üzerinde 2 yıldır çalışıyor. Şu anda telefonla gelecek 5 uygulamanın testleri gerçekleştiriliyor. Söz konusu akıllı telefon daha çok ürettiği modemlerle tanınan Yota'nın ilk telefonu olacak.

Yota'nın çift ekranlı telefonunun prototipi hakkında hazırlanan bir videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mnO0p5XAl9Y[/youtube]