Mobil 03 AĞUSTOS 2011 / 18:01

RIM, yeni işletim sistemli 5 yeni Blackberry tanıttı

Son dönemde iki bin çalışanıyla yollarını ayıracağını açıklayan şirket, yeni telefonlarıyla pazar payını artırmaya çalışıyor. Yeni telefonların ortak noktasıysa; Blackberry 7 işletim sistemi.RIM, dünya çapındaki operatör ve distribütör ortaklarıyla birlikte yeni ve güçlü BlackBerry 7 işletim sistemi destekli iki yeni BlackBerry Bold ile üç yeni Blackberry Torch modellerini piyasaya süreceğini açıkladı.

RIM’den gelen açıklamaya göre, Blackberry Bold 9900 ve 9930 modelleri şirketin bugüne kadar ürettiği en ince telefonlar. Torch 9810 ise ilk modelin popülerliğini devam ettirmeye çalışacak. Torch 9850 ile 9860 modelleriyse en geniş ekranlı Blackberry telefonlar oluyor.

Bu lansmanın BlackBerry tarihinde gerçekleşen en büyük global lansman olduğunu ifade eden RIM Başkan ve Co-CEO’su Mike Lazaridis sözlerine şöyle devam etti: “BlackBerry çözümleri kullanıcıların sevdiği, sınıfının en iyi mobil iletişim deneyimini sunuyor. Müşterilerimizin yeni BlackBerry Bold ve BlackBerry Torch akıllı telefonların sunduğu daha hızlı performans, geliştirilmiş web tarayıcı özelliği ve zenginleştirilmiş mobil deneyim karşısında büyük heyecan duyacağını düşünüyoruz.”BlackBerry 7 ile 6’ya göre yüzde 40 daha hızlı

BlackBerry 7’nin daha hızlı ve daha akıcı bir web taraması deneyimi sağlayan yeni nesil bir BlackBerry tarayıcı sunduğu açıklandı. BlackBerry 7 ile çalışan telefonların tarayıcı performansları BlackBerry 6 ile çalışan akıllı telefonlara oranla yüzde 40, BlackBerry 5 ile çalışan akıllı telefonlara oranla ise yüz 100 daha hızlı bir performans gösteriyor. Yeni işletim sisteminin tarayıcısında HTML5 desteği de bulunuyor.

Son iyileştirmeler arasında, gerçek zamanlı BBM deneyimini çok sayıda farklı uygulamaya taşıyan BBM (BlackBerry Messenger) de bulunuyor. Güncellenmiş Social Feeds (2.0) uygulaması ise; medyadan, podcast’lerden ve sık kullanılanlardan gelen güncellemelerin tümünü bir arada görüntüleme olanağı sunuyor. Yeni BlackBerry akıllı telefonları için Facebook uygulaması (2.0) ise kullanıcıların Facebook’ta yer alan arkadaşlarıyla gerçek zamanlı iletişimde olmalarını sağlayan Facebook chat ve BBM entegrasyonu sağlıyor.

PDF dokümanları görüntülenebiliyor

Güçlü doküman düzenleme özelliği ve cihazın içine yüklenmiş olarak gelen PDF doküman görüntüleme özelliğiyle Documents To Go’nun premium versiyonu artık ücretsiz olarak BlackBerry akıllı telefonlarda sunuluyor. Telefona yüklenmiş olarak gelen BlackBerry Protect uygulaması ise, kişisel bilgilerin bulut ağında yedeklenmesi ve güvende olmasını sağlıyor. Elbette buluttaki verilerin de ne denli güvenli olduğunu sorgulamakta fayda var. 2 Mayıs 2011’de duyurulan ve şirketlerin BT departmanlarının ileri güvenlik ve BT kontrollerinden ödün vermeden kullanıcıların hem işte hem de özel hayatlarında BlackBerry akıllı telefon deneyiminden tamamıyla yararlanmalarını sağlayan BlackBerry Balance artık BlackBerry 7’ye sahip BlackBerry akıllı telefonlara entegre olarak geliyor. Ayrıca, popüler olan kapsamlı araştırma kabiliyetine artık ses komutu ile araştırma özelliği de eklendi. Kullanıcılar artık internette veya telefonlarında yapmak istedikleri herhangi bir araştırmayı ses komutu ile yapabiliyor.

BlackBerry 7 işletim sistemini desteklemesinin yanı sıra her bir akıllı telefon, 1.2 GHz işlemci, HD video kayıt ve 24-bit yüksek çözünürlüklü grafik özelliği sunuyor. Tüm bu özellikler, dünya genelindeki kullanıcılara en gelişmiş iletişim, multimedya ve verimlilik deneyimi sunuyor.İlk kez NFC 9900 ve 9930 ile geliyor

10,5 mm kalınlığındaki yeni BlackBerry Bold 9900 ve 9930 aynı zamanda NFC (Near Field Communications) teknolojisinin gömülü olduğu ilk BlackBerry markalı akıllı telefon. NFC teknolojisi, donatıları eşleştirme veya tek bir dokunuşla SmartPoster etiketlerini okuyabilme gibi birçok özellik sunuyor.

Telefonlar ne zaman ülkemize gelecek?

Gelecek nesil BlackBerry akıllı telefonları Ağustos ayı sonundan itibaren dünya çapındaki operatörler aracılığıyla piyasaya sunulmaya başlanacak. Hangi cihazların hangi operatörler aracılığıyla piyasaya sunulacağı RIM’in iş ortaklarıyla birlikte duyurulacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun