Mobil 25 HAZİRAN 2012 / 07:36

RIM bölünüyor

Blackberry üreticisi RIM bölünüyor

BlackBerry üreticisi şirket, oldukça zor günler geçiren telefon üretim bölümüyle mesajlaşma ağını ayırmayı planlıyor.Dokunmatik ekranlı akıllı telefon piyasasında kendine yer bulamayan Kanadalı RIM, işlerini ayırmayı planlıyor. The Sunday Times’ın haberine göre, RIM telefon üretim bölümüyle mesajlaşma ağını ayırmayı planlıyor.

Geçtiğimiz ay finansal olarak çıkış arayan ve şirketin satılmasına kadar gidebilecek önerilerle karşılaşan şirket, iki iş kolunu ayrılarak kârlı bölümde faaliyetlerini sürdürmeyi hedefliyor. Eğer şirket ikiye ayrılırsa telefon bölümünün satılması ihtimali de artacak gibi görünüyor.

Gazetede yer alan haberde, aralarında Amazon ve Facebook gibi devlerin de bulunduğu RIM’in potansiyel taliplerinin ayrılmanın ardından harekete geçmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bunun yanında RIM’in mesajlaşma servisini de satabileceği ya da Google ve Apple’ın yaptığı gibi açık kaynak kodlu platforma dönüştürebilmesi de ihtimaller arasında yer alıyor.

Şirketin bir bütün olarak kalıp bir teknoloji devinden de yatırım almasıyla da finansal krizden çıkabileceği bilgisi de veriliyor.

Daha önce dünya çapında yaşanan arıza nedeniyle hizmet veremeyen RIM, akıllı telefon pazarındaki düşüşe de mani olamadı. Geçtiğimiz yıl Microsoft ve Amazon gibi dev şirketlerin RIM’i satın alabileceği konuşuluyordu. Ayrıca şirketin kurucu ortakları Mike Lazaridis ve Jim Balsillie de görevlerinden istifa etmişti.