Mobil 29 HAZİRAN 2012 / 12:16

RIM 5 bin kişiyi işten çıkarıyor, yeni telefonlar erteleniyor

5 bin kişi işten çıktı, Blackberry 10 2013'e kaldı

Sıkıntılı günler geçiren Blackberry üreticisi, şirketin yüzde 30'unu işten çıkarmanın yanında yeni işletim sistemi Blackberry 10 bulunan telefonların da piyasaya sürülme zamanlarının ertelendiğini bildirdi.Kanadalı şirketin düştüğü zor durum beklediğinden çabuk kendisini vurdu. Yeni nesil telefonlarıyla çıkış yolu arayacak olan RIM, dokunmatik ekranlı telefonlar konusunda oldukça güvendiği Blackberry 10 işletim sistemli telefonların da çıkış tarihini erteledi.

Son çeyrekte beklentilerin altında kalan şirketin yeni telefonlarını gelecek yılın ilk çeyreğinde ancak piyasaya sürebileceği bilgisi verildi.

Uzmanlara göre yeni telefonların bu kadar geç çıkması nedeniyle RIM için geri dönüşü zor günlere girildi. Blackberry 10 işletim sistemine bel bağlayan şirket, kurumsal alandaki gücünü bireysel kullanıcılara bir türlü yansıtamadı. Geçtiğimiz yıl yaşanan sunucu problemi nedeniyle kurumsal alandaki gücünü de kaybetmeye başlayan şirket, Samsung’un yeni Galaxy telefonunu çıkarması, yakın zamanda Apple’ın yeni nesil iPhone’u piyasaya sürmesiyle daha da zor duruma düşecek.

Müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamayacak bir ürünü piyasaya sürmek istemediklerini dile getiren RIM CEO’su Thorsten Heins, bu yıl sonuna kadar telefonun çıkmanın zor olduğunu dile getirdi.

İş gücünün yüzde 30’u atılıyor

Bu yıl gerçekleşen işten çıkarmalarla RIM’in bir milyar dolarlık tasarruf elde etmesi bekleniyor. 5 bin kişinin işte çıkarılması 16 bin 500 çalışanı bulunan RIM’in iş gücünün yaklaşık yüzde 30’u anlamına geliyor.

Şirketin yeniden yapılanmaya gittiğine dikkat çeken Heins, “Eğer geleceğimiz için kritik olmasaydı bu işten çıkarmaları gerçekleştirmezdik” ifadesinde bulundu. RIM, 2 Haziran’da son bulan ilk mali çeyreğinde hisse başına 99 sent azalarak 518 milyon dolar değer kaybetti. Şirketin toplam geliri yüzde 43’lük bir gerilemeyle 2.8 milyar dolara indi. Analistler RIM için 3.1 milyar dolar gelir beklentisi içindeydi.

Blackberry 10 işletim sistemiyle ilgili detaylara http://www.btnet.com.tr/50180-blackberry-10.html haberimizden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun