Mobil 14 EYLÜL 2011 / 18:33

Qualcomm mobil teknolojilerini İstanbul'da tanıttı

Mobil dünyanın en yeni teknolojilerinin tanıtıldığı Qualcomm'un IQ2011 etkinliği, Augmented Reality'den harekete duyarlı ekranlara kadar pek çok yeniliğin canlı performansına sahne oldu. Dünyanın önemli mobil teknoloji üreticilerinden biri olan Qualcomm tarafından her yıl Avrupa’da gerçekleşen IQ2011 etkinliğine bu yıl İstanbul ev sahipliği yaptı. 13-14 Eylül tarihlerinde gerçekleşen ve farklı ülkelerden çok sayıda gazetecinin katıldığı etkinlik, mobil dünyanın yol haritasından son teknolojilere kadar birçok konuda bilgilerin aktarıldığı ve Qualcomm’un teknolojilerinin sergilendiği bir platforma dönüştü.

Qualcomm CEO’su Paul Jacobs’un katılımıyla gerçekleşen etkinliğin konuşmacıları arasında şirketin birçok üst düzey yöneticisi de vardı. Açılış konuşmasını yapan Paul Jacobs, mobilin artık geleceğin değil, günümüzün hakim platformu olduğuna dikkat çekerek, mobil teknolojilerin kullanımını çarpıcı rakamlarla ortaya koydu. Dünyada 3G hizmeti alan 1,4 milyar kullanıcıya 2015 yılına kadar 2 milyar yeni kullanıcının daha ekleneceğini dile getiren Jacobs, mobil veri trafiğinin son yıllarda katlanarak arttığını ve genişbant bağlantının sabit hat bağlantısını geçen yıldan itibaren geride bıraktığın belirtti. Jacobs ayrıca, tüm dünyadaki 1,7 milyar mobil internet bağlantısının büyük kısmının gelişmekte olan ülkelerden geldiğine dikkat çekti.

Dokunmatikten sonra hareket algılama

Jacobs, etkinlikte mobil pazarla ilgili açıklamalarının dışında yeni teknolojilerin tanıtımı için de sahneye çıktı. Kısa bir süre önce satın alınan GestureTek adlı şirket sayesinde harekete duyarlı ekran teknolojisini geliştirmeye başlayan Qualcomm’un CEO’su ilerde piyasaya sürülmesi beklenen bir ürünü kısa bir süre sahnede kullandı. Bahsi geçen teknoloji, ekrana dokunmadan tüm ekran fonksiyonlarının kullanılabilmesini sağlıyor.

Toplantının devamında teknik konuları ele alan Qualcomm yetkilileri modem ve yongalar üzerinde durdu. Mobil dünyada genişbant kavramıyla beraber modemler konusunda yenilik ihtiyacının hâlâ yüksek olduğunu belirten yetkililer, bugün pil ile çalışma süresini makul düzeyde tutarak çift çekirdekli işlemcilerin ortaya konduğunu, bir sonraki adımın ise 4 çekirdekli işlemcilerde bunu başarmak olduğunu dile getirdiler.

Snapdragon artık çok daha güçlü

Teknolojideki yenilikler ve uygulama süreçlerinin ana tema olarak belirlendiği IQ2011’de 2G’den 3G’ye geçiş süreci, mobil uygulamalar, yeni nesil mobil teknolojiler ve Snapdragon yongaları öne çıkan başlıklar arasında yer aldı. Hareket tabanlı ekran teknolojisinin yanı sıra sergi alanında öne çıkan konular; Full HD 3D, Augmented Reality, E-call ve AllJoyn şeklinde sıralandı.

Snapdragon yongasının gücünün ön plana çıktığı demolardan biri, bu yonga kullanılarak üretilen bir multimedya cihazının Full HD bir filmi ekrana aktarmasıydı. Active-Shutter gözlüklerle izlenen filmdeki akıcılık yeni 1,5 GHz frekansındaki işlemcilerin gücünü ortaya koymak açısından iddialı oldu.

Diğer taraftan sunumlar sırasında gösterilen Augmented Reality örneği de etkinliğin dikkat çekici bölümlerindendi. Sahnede, bir DVD kutusu üzerine tutulan akıllı telefon, kamerasıyla aldığı görüntünün üzerine gerçek zamanlı olarak filmin ilgili kesitlerinden fragmanları yerleştirdi.

Tüm otomobillere eCall standardı geliyor

Yeni teknolojilerin sergilendiği alanda sunumu yapılan bir diğer teknoloji ise eCall oldu. Bu teknoloji, bütünleşik olarak kullanıldığı motorlu taşıtların acil durumlarda belirli acil durum merkezlerine bilgi aktarıyor. Otomobilin kaza yapması halinde aracın konumu, emniyet kemerlerinin ve hava yastıklarının durumu gibi araçtan toplanabilen tüm bilgiler merkeze gönderilerek, doğru birimlerin olay yerine zamanında ve hazırlıklı bir şekilde gelebilmesi sağlanıyor. Qualcomm yetkililerinden aldığımız bilgiye göre bu konuda hükümetler nezdinde çalışmalar da başlamış durumda. Avrupa Komisyonu 2015 yılı itibariyle satılacak tüm araçlar için bu teknolojiyi şart koşarken, Rusya daha agresif bir kararla bu tarihi 2013 olarak duyuruyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun