Mobil 10 HAZİRAN 2010 / 15:03

PTT postayı internete taşıdı

PTT'nin Karma Posta Sistemi sayesinde mektubunuz uzak illere göz açıp kapayana kadar gidecek.

PTT'nin Karma Posta Sistemi sayesinde mektubunuz uzak illere göz açıp kapayana kadar gidecek.


PTT, posta gönderim işlemlerinde yeni bir dönem başlatacak olan Hybrid Mail Sistemi’ni Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katıldığı toplantıyla faaliyete geçirdi.

PTT tarihinin en önemli projelerinden biri olarak nitelendirilen Hybrid Mail (Karma Posta) Sistemi, posta hizmetlerinin basım ve dağıtım kanallarında yaşanan gecikmeleri ve belli başlı sorunları ortadan kaldırmak amacıyla 10 Haziran tarihinde yapılan toplantıyla hayata geçirildi. Sistem bütünleştiriciliğini Datateknik’in üstlendiği projeyle İstanbul, Ankara, İzmir, Erzurum ve Mersin’de olmak üzere beş ayrı ilde kurulan Hybrid Posta baskı merkezleri de aynı anda faaliyete geçti. Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleşen toplantıda yeni sitemin posta gönderimlerinde tümüyle yeni bir dönem başlattığının altı çizildi.

Bakan Binali Yıldırım, toplantıda PTT’nin yaşadığı değişim sürecini şöyle değerlendirdi: “Türk Telekom ile PTT yollarını ayırdıktan sonra telekom sektörü ciddi bir yükselişe geçti. PTT’nin bu rekabet sürecinden başarıyla çıkması için hizmet çeşitliliği sunması gerekiyordu. Bu sebeple 2004 yılında bu değişim sürecini başlattık. Bu rekabet ortamına rağmen PTT azmetti ve neye muktedir olduğunu gösterdi. Zarar noktasına gelen bir kuruluş bugün sunduğu yeniliklerle hizmet alanını genişletti. Karma posta bunlardan bir tanesi. Müşteriye hem vakit hem de nakit kazandıran bu yeni hizmet bir kamu-özel sektör birlikteliği projesidir. Diğer operatörlerin de bunu takip edeceği düşüncesindeyim.”

Karma baskı merkezlerinin canlı yayınla açılışı yapılan toplantıda, ayrıca Datateknik Genel Müdürü Cahide Akkuzu, Türk Telekom Uluslararası ve Toptan Satış Başkanı Mehmet Toros ve PTT Genel Müdürü Osman Tural yeni hizmet hakkında görüşlerini dile getirdi.Karma Posta Sistemi nasıl işliyor?Yeni sistemle kişi ve kurumlar PPT üzerinden gönderecekleri fatura, poliçe, ekstre gibi toplu gönderimlerin tüm süreçlerini elektronik ortamda gerçekleştirecek ve takip edebilecek. Müşterilerin baskısının yapılmasını istediği gönderiler sayısal ortamda kendilerinden alınacak ve sayısal ortamda alınan gönderi varış yerine en yakın Karma Posta Baskı Merkezi'ne iletilecek. Sonrasında ise kabulü yapılacak verinin örnek baskısını müşteri onaylayacak. Tüm bu adımlardan sonra ise baskı merkezlerinde baskı, katlama ve zarflama çalışmaları başlatılacak. Böylece müşteriler kendi verilerini elektronik ortamda teslim ederek süreci bizzat kendileri başlatmış olacak.

Yeni sistemin baskı ve gönderi maliyetlerinin azaltılması, göndericinin gönderim sürecinin her aşamasını takip edebilmesi ve posta hizmetlerinin hızlanması gibi avantajlar yaratacağı öngörülüyor.

Sistemle PTT gelirlerinde artış yaşanması bekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun