Mobil 05 MAYIS 2011 / 11:10

Protestocunun gizli silahı: Kalem kamera

Artık Suriye’nin dış dünyaya açılan penceresi kalem şeklindeki küçük kameralar.

 

Suriye’de şu an için Kaddafi’nin yarattığı gibi bir vahşetten söz edilmiyor. Ancak yine de asker, polis ve gizli güvenlik güçleri bazı durumlarda el kamerası ve cep telefonlarına el koyuyor.

ABD ve doğu Avrupa’da uzun süredir askeri amaçlı kullanılan kalem kameralar ise uzun yıllardır piyasada bulunabiliyor. Bu kameralar fotoğraf ve hatta bazen video çekim özelliklerine sahip.

Şimdi bu kameralar Suriye’de hükümete karşı protestolara katılan kişilerin dış dünyaya haber göndermek için kullandıkları yeni silahlarından biri oldu.

Kalemle çek uyduyla gönder

Hükümetin tüm iletişim yollarını kapatmasına rağmen kalem kameralar sayesinde herkes olayları kaydedebiliyor. Üstelik bu kalemlerin kullanılması sayesinde bazen bir olayın farklı açılardan çekilmiş görüntüleri bulunuyor.

Çekilmiş fotoğraf ve videolar ise daha sonradan hükümet kontrolü dışındaki uydu telefonu gibi iletişim araçlarıyla Suriye dışına çıkarılıyor.

BBC’nin haberine göreyse pahalı ekipmanlar olan kalem kamera ve uydu telefonu gibi cihazlar Suriye’ye kaçak olarak sokuluyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun