Mobil 05 MAYIS 2011 / 11:10

Protestocunun gizli silahı: Kalem kamera

Artık Suriye’nin dış dünyaya açılan penceresi kalem şeklindeki küçük kameralar.

 

Suriye’de şu an için Kaddafi’nin yarattığı gibi bir vahşetten söz edilmiyor. Ancak yine de asker, polis ve gizli güvenlik güçleri bazı durumlarda el kamerası ve cep telefonlarına el koyuyor.

ABD ve doğu Avrupa’da uzun süredir askeri amaçlı kullanılan kalem kameralar ise uzun yıllardır piyasada bulunabiliyor. Bu kameralar fotoğraf ve hatta bazen video çekim özelliklerine sahip.

Şimdi bu kameralar Suriye’de hükümete karşı protestolara katılan kişilerin dış dünyaya haber göndermek için kullandıkları yeni silahlarından biri oldu.

Kalemle çek uyduyla gönder

Hükümetin tüm iletişim yollarını kapatmasına rağmen kalem kameralar sayesinde herkes olayları kaydedebiliyor. Üstelik bu kalemlerin kullanılması sayesinde bazen bir olayın farklı açılardan çekilmiş görüntüleri bulunuyor.

Çekilmiş fotoğraf ve videolar ise daha sonradan hükümet kontrolü dışındaki uydu telefonu gibi iletişim araçlarıyla Suriye dışına çıkarılıyor.

BBC’nin haberine göreyse pahalı ekipmanlar olan kalem kamera ve uydu telefonu gibi cihazlar Suriye’ye kaçak olarak sokuluyor.