Mobil 25 MART 2011 / 14:42

PlayBook tablet Android ve Java yazılımlarını da çalıştıracak

PlayBook tabletin yazılım desteği genişliyor

Research In Motion (RIM), BlackBerry PlayBook’un uygulama ekosistemini genişletmeyi planladıklarını açıkladı. Bu sayede yeni ve mevcut uygulamalarını BlackBerry PlayBook’a taşımak isteyen uygulama geliştiriciler, ticari fırsatlarını arttırmalarına yardımcı olacak ek araç ve seçeneklere çok yakında sahip olacak.

19 Nisan’da ABD’de ve Kanada’da pazara sunulacak BlackBerry PlayBook’ta RIM, BlackBerry Java ve Android 2.3 uygulamalarına yönelik bir uygulama çalıştırma ortamı sağlayan seçeneğe bağlı iki adet “App player” sunacağını açıkadı. Söz konusu yeni app player’lar, kullanıcıların BlackBerry App World’den BlackBerry Java ve Android uygulamalarını indirip BlackBerry PlayBook’larında çalıştırmalarını sağlayacak.Research In Motion Başkanı ve Co-CEO’su Mike Lazaridis, BlackBerry PlayBook’la birlikte gelen özelliklerin gücüne vurgu yaparsak şunları söyledi: “BlackBerry Java ve Android uygulamalarının BlackBerry PlayBook’ta BlackBerry App World aracılığıyla kullanılabilir olması, kullanıcılarımıza uygulama çeşitliliği sunmasının yanı sıra platformun çok yönlülüğünü de gösterecek.”Bu yeniliğe ek olarak, RIM kısa bir süre sonra BlackBerry Tablet işletim sisteminde uygulama geliştirilmesini sağlayan BlackBerry PlayBook’a özel SDK modelini sunacak. Oyun geliştiriciler içinse RIM, önde gelen iki oyun geliştirme araç sağlayacısı şirketin BlackBerry PlayBook’u destekleyeceğini açıkladı. Böylece geliştiriciler, Ideaworks Labs ve Unity Technologies’in platformlar arası oyun motorlarını kullanarak oyunlarını BlackBerry PlayBook’a taşıyabilecek.BlackBerry PlayBook ile sunulacak olan yeni app player’ların bu yaz BlackBerry App World’de kullanılması bekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun