Mobil 11 AĞUSTOS 2010 / 10:56

Piramitlerin sırrını mini robot çözecek

Keops Piramidi içindeki sırların kapısı mini bir robotla açılacak.

Keops Piramidi içindeki sırların kapısı mini bir robotla açılacak.


Dünyanın yedi harikasından biri olan Gize Piramitlerinin en büyüğü ve en eskisi olan Keops Piramidi’nin nasıl inşa edildiği ve içinde neler içerdiği hala gizemini koruyor. Şimdilerde ise Keops Piramidi içinde yer alan ve hayli merak edilen kraliçenin odasının sırrı minik bir robot sayesinde çözülecek.

Djedi isimli robot, İngiltere’deki Leeds Üniversitesi araştırmacıları, Mısır’daki Eski Eserler Yüksek Kurulu ve uluslararası mühendisler takımın işbirliğinde ortaya konan Djedi Project kapsamında oluşturuldu. Keops’un dar tünellerinde ilerleyerek odanın havalandırma bacalarını kapayan gizli kapıyı bulacak olan robot, bünyesindeki ultrasonik cihaz, matkap, ışık ve kamera ile bu sırrı çözecek.

Djedi robot keşfe çıktığında önce duvarlara vurarak taşın durumunu ve kalınlığını ölçümleyecek. Gerektiğinde taşları delecek olan matkapla taşlardan az da olsa örnek alınacak. Hassas bir pusula ve inklinometre kullanacak olan robot aynı zamanda bünyesindeki yılan kamera ile etrafı gözlemleyecek. Böylece kavisli hava bacaları hakkında bilgi edinecek.

1992 yılı sırasında odaya giden tünellerde keşfe çıkan Upuaut 2 isimli bir diğer robot, ilk kapıyı bulmak için yola çıkmıştı. Robot, odaya giden tünelin kalker bir kapı tarafından engellenmiş olduğunu keşfetmişti ve tünelde ancak 20 santim ilerleyebilmişti. Oda böylelikle gizemini korumaya devam etti.

Djedi projesi yetkilileri ise keşfedilmeye çalışılan bu ikinci kapının ilkinden farklı olduğunu düşünüyor. Robotun muhtemelen bu yılsonu itibariyle ikinci kapıyı geçerek şaşırtıcı tarihi eserler keşfedeceği düşünülüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun