Mobil 03 EYLÜL 2009 / 12:48

Pilotlar lityum pillerin yasaklanmasını istiyorlar

Bir pilot sendikası ABD hükümetinden, güvenlik açısından ciddi bir tehlike yaratan lityum pillerinin kargo sevkıyatının geçici bir süre yasaklanmasını istedi.

Bir pilot sendikası ABD hükümetinden, güvenlik açısından ciddi bir tehlike yaratan lityum pillerinin kargo sevkıyatının geçici bir süre yasaklanmasını istedi.


ABD ve Kanada’daki pilotları temsil eden pilotlar birliği ALPA, sevkıyatların güvenli olması için alınacak olan önlemlere kadar, Amerikan hükümetinden tüm kargo ve yolcu uçuşlarında lityum pil taşınmasını yasaklamasını istedi. Planlanan yasak, telefon ve bilgisayar gibi elektrikli aletlerde kullanılan pillerin uçaklarda taşınmasına engel olmayacak.

Geçen iki ay boyunca uçakta lityum piller yüzünden üç yangın olayı yaşandı.14 Ağustos’ta Minneapolis’e inen bir uçak mürettebatı uçağın kargo kompartımanından duman uyarsı aldı. Yangın ekipmanı kompartımanı açtığında lityum iyon pil içeren elektronik sigaralarla dolu konteynırın yol açtığı alevlerle karşılaştılar. Temmuz ayında yaşanan diğer olayda, lityum iyon pillerle dolu konteynırından Santa Domingo uçusu sırasında dumanlar çıktığı fark edildi. Haziran ayında gerçekleşen üçüncü olayda ise Honolulu’ da kargo uçağı boşaltılırken içinde lityum iyon bisiklet motoru bulunan yanmış bir paket bulundu.

ALPA bu üç olayın, yine lityum pillerin sebep olduğu, bir UPS uçağında uçuş esnasında çıkan yangının üç mürettebat elemanı yaraladığı ve kargoya zarar verdiği 2006’daki olayı hatırlattığını söylüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun