Mobil 28 EKİM 2009 / 06:32

Pembe muzlar Nuh'un Gemisi'nde

İngiltere'de Nuh'un Gemisi'ni hatırlatacak bir çalışma sürüyor. Kew's tohum bankası adlı bu çalışmayla nesli tehlike içindeki bitkilerin tohumları toplanıyor.

İngiltere'de Nuh'un Gemisi'ni hatırlatacak bir çalışma sürüyor. Kew's tohum bankası adlı bu çalışmayla nesli tehlike içindeki bitkilerin tohumları toplanıyor.


İngiltere Sussex'de kurulan tohum bankasına son olarak Asya'da yaşayan fillerin favorisi pembe muzlar eklendi. Guardian'ın haberine göre Kew's tohum bankası adlı projenin üzerinde 17 yıldır çalışılıyor. Bunun için dünyanın dört bir yanından toplanan bitkilerin tohumları kurutuluyor ve özenle saklanıyor.

Şu ana kadar dünya üzerinde bilinen bitkilerin yüzde onu bu şekilde koruma altına alındı.

1992 yılındaki Rio Zirvesi'nin ardından tasarlanan tohum bankası 2000 yılında açıldı. Amaç insan baskısı ve iklim değişikliği nedeniyle nesli tehlike altına giren bitkileri koruma altına alabilmekti.

Pembe muz tohumları da tohum bankasında yerini aldı. Profesör Stephen Hopper "İklim değişikliği nedeniyle dünya üzerindeki biyolojik çeşitlilik tehlike altına girdi. Kew's tohum bankası bir umut ışığı."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun