Mobil 02 AĞUSTOS 2011 / 17:00

Pazar Android’e doydu

Google’ın mobil platformu küresel akıllı telefon pazarının neredeyse yüzde 50’sini elde etti.Araştırma şirketi Canalys verilerine göre, mobil işletim sistemiyle Asya-Pasifik bölgesinde egemen konuma ulaşan Google’ın 2005 yılında satın aldığı ve 2008 yılında telefonlarda kullanıma sunduğu bu platform halen HTC, LG, Motorola, Samsung gibi birçok önde gelen telefon üreticisi tarafından kullanılıyor.

Reuters’in haberine göre, Canalys’nin izlediği 56 ülkenin 35’inde bir numaralı platform hep Android. Bu da, pazarda yüzde 48’lik pazar payını beraberinde getiriyor. Buna karşılık, 20,3 milyon iPhone üreten Apple, yüzde 19 pazar payı ile açık ara ikinci sırada. Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi Nokia ise Apple ve Samsung’un gerisinde. Canalys ise Samsung’un çok daha iyi sonuçlar ortaya koyabileceği, Nokia’nın zayıflığını global bazda daha iyi kullanabileceği kanısında.

Samsung 4 kat büyüdü

Kendi ‘Bada’ markalı cihazlarına ek olarak Android akıllı telefonlar da satan Samsung, 17 milyon cihaz satarak, bir yıl öncesine göre yüzde 421’lik artışa imza attı. Ancak Android’in başarısı, Google ve onun iş ortakları için bir baş ağrısı anlamına da geliyor. Çünkü Android yazılımı, Oracle’ın dava açması sonucunu beraberinde getirirken, bu yazılımı kullanan el cihazı üreticileri de, bunun Nortel’in fikri mülkiyetindeki bir patenti olduğunu iddia eden Apple ve Microsoft tarafından davalarla karşı karşıya kaldı. Microsoft’un akıllı telefon pazarındaki varlığı sadece yüzde 1 olsa da, Android cihaz üreticilerinin bazılarıyla yaptığı anlaşmalarla gelir elde ediyor ve daha fazlası için de çabalıyor.

Geçtiğimiz ay Apple, Microsoft ve RIM, diğer üç şirketle el ele vererek Nortel’in kablosuz patentlerine yönelik düzenlenen ihalede Google’ı bertaraf etmeye çalıştı. Bu ihale zaten Google için büyük lisans bedeli anlamına geliyordu. Ama bu hamle, yasal bazı engelleri de beraberinde getirebilir. Çünkü konuya yakın kişilere dayanarak bir haber veren The Wall Street Journal, ABD Adalet Bakanlığı’nın, Apple, Microsoft ve RIM’in, bu patentleri Google’ın Android yazılımını kullanan akıllı telefonlarla adil olmayan bir rekabet için kullanıp kullanmayacağını yoğun bir biçimde soruşturuyor.

Nortel’in patentlerini elde etmekte başarısız olan Google’ın ise patent portföyünü büyütmek için ABD’li kablosuz çip teknoloji şirketi IntelDigital’ı satın alma görüşmeleri yaptığı konuşuluyor. Piyasa değeri 3,11 milyar dolar ve 2010 yılı geliri de 395 milyon dolar olan InterDigital de geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada şirketin veya patentlerinin muhtemel satışı ile ilgili stratejik alternatifleri değerlendirdiğini açıklamıştı.
ETİKETLER : android apple microsoft
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun