Mobil 27 MAYIS 2011 / 17:27

PayPal ve Google arasında meydan savaşı çıktı

PayPal ve Google arasında meydan savaşı çıktı

PayPal, internet arama devi Google’ı eski çalışanı aracılıyla akıllı telefonları dijital cüzdana çeviren teknolojisini çalmakla suçladı.BBC News haberine göre, PayPal’ın iddialarının temelinde; eskiden PayPal yöneticisi olan, halen de Google’ın ödemelerden sorumlu genel müdür yardımcısı olarak görev yapan Osama Bedier var. PayPal’a göre Google, Bedier’den kendi ticari sırlarını elde etti.

Konuyla ilgili PayPal’ın dava açmasından sadece birkaç saat önce, Google da kullanıcılarına mobil cihazlarıyla alışveriş ödemelerini yapma imkanı vereceğine dair planlarını açıklamıştı. PayPal’ın suçlaması konusunda ise Google henüz bir açıklama yapmadı. Google’ın hedefi, mobil cüzdan teknolojisini ABD’de bu yaz başlatmak. Şirketin planı; Android işletim sistemini kullanan mobil telefonlarda bu hizmeti sunmak. (Google'ın mobil ödeme sistemi için http://www.btnet.com.tr/26906-google-telefonlari-cuzdana-donusturuyor.html adresini kullanabilirsiniz.)

Online açık artırma sitesi eBay’in sahip olduğu ödeme işlemcisi PayPal ise, Bedier’in bir taraftan PayPal’in Android’de ödeme opsiyonu ile ilgili görüşmeleri yürütürken, bir taraftan da Google ile iş görüşmesi yaptığı iddiasını ortaya koydu.

"Google ticari sırlarımızı uygunsuz olarak kullanıyor"

Öte yandan, mobil telefon kullanıcılarına el cihazları ile mağazalarda ödeme yapma imkanı veren yapı olan NFC, halen Japonya’da kullanılıyor. Bu teknolojinin tüm dünyada kısa zamanda popüler olması bekleniyor.

Android için bir NFC sistemi yaratmak için bir çalışmayı güvene almak konusunda üç yıl çalıştığını belirten PayPal, dava dilekçesinde şu bilgilere yer verdi:

"PayPal’in planlarına yönelik gizli bilgilere sahip olması ve Google’ın bu konudaki zayıflığı hakkında bilgisi olması itibariyle, Bedier’i işe alan Google, kendi sorunlarına yönelik en sofistike adımı attı. Bedier’i mobil ödeme işinin başına getiren Google, böylece Bedier’in PayPal’in konuyla ilgili bildiği ticari sırlarını uygunsuz kullanıyor.”

Bedier, bu yıl Ocak ayında Google tarafından transfer edilmişti.